Mycie sidingu – jak to robimy w szczegółach

mycie sidingów

Siding to piękna konstrukcja, która utrzymana w czystości pozwala zachować wszystkie swoje właściwości przez lata. Naszym zadaniem jest zarówno doraźne oczyszczanie sidingów z pleśni oraz jesiennych i zimowych zanieczyszczeń, a także przywracanie im dawnej świetności po wieloletnich zabrudzeniach.

Z sidingu usuwamy glony, mech, nalot, zbierający się osad (powstały po opadach atmosferycznych), a także kurz i warstwy brudu.

Stosujemy metodę mycia za pomocą miękkiej szczotki teleskopowej z użyciem ciepłej wody demineralizowanej o temperaturze maksymalnie do 55o C. Wyższa temperatura, powyżej 60C może powodować odkształcenia sidingu (!), falowanie i przemieszczanie się poszczególnych elementów względem siebie.

Do pracy wykorzystujemy miękką szczotkę, której włosie wnika w strukturę sidingu oraz łączenia paneli, dzięki czemu woda dokładnie wypłukuje zabrudzenia z porów wszystkich elementów elewacji.

Szczotka teleskopowa pozwala nam skutecznie umyć sidingi do 20 metrów wysokości. Nie używamy przy tym rusztowań, dźwigów, ani podnośników, co znacznie skraca czas całej pracy i zmniejsza koszt usługi.

Dlaczego nie należy używać myjki wysokociśnieniowej do mycia sidingów?

Mycie myjką wysokociśnieniową może spowodować problem naruszenia zatrzasków łączących poszczególne panele sidingu. Problem polega na tym, że panele mogą się w przyszłości przemieszczać podczas zmian temperatur, a później pod wpływem wiatru mogą się obluzować. Powstaje ryzyko rozszczepienia paneli, co doprowadzi do nieodwracalnych zmian – w ostateczności trzeba będzie nakładać siding na nowo. Kolejną wadą mycia sidingu z pomocą myjek wysokociśnieniowych jest to, że woda może również wchodzić w wewnętrzną cześć panelu. Ściśle mówiąc, woda przedostaje się na ścianę, powoduje to powstawanie jej zawilgocenia, co może przyczynić się do powstania efektu murszenia się ścian oraz niszczenia konstrukcji nośnej – stelażu sidingu.

Omówione powyżej skutki mycia metodą wysokociśnieniową często nie są zauważalne zaraz po myciu. Czasem objawiają się dopiero dwa lata później. Wtedy niestety jest już zbyt późno, by cofnąć zmiany i dokonać konserwacji.

Nasza metoda mycia sidingów

Z opisanych powyżej powodów stosujemy myjki o miękkim włosiu, niedużym ciśnieniu wody demineralizowanej oraz wykorzystujemy temperaturę do 55 o C. Połączenie tych czynników pozwala osiągnąć bardzo dobre efekty mycia, usunąć osad z porów sidingu i nie wyrządzać szkód strukturalnych elementom konstrukcji. Włosie szczotki poruszając się pod kątem rozwartym do mytej powierzchni sprawia, że szczotka skutecznie usuwa zaschnięte zanieczyszczenia, glony i pleśń.

Ta metoda mycia sidingu wodą demineralizowaną wydłuża czas czystości sidingu ponad dwukrotnie względem mycia ciśnieniowego.

Warto dodać jeszcze, że nie korzystamy z substancji chemicznych, które dobrze usuwają ogniska grzybów, albo wybielają sidingi i mogą powodować kruszenie paneli. Tego typu środki z czasem mogą działać niekorzystnie na strukturę sidingu, co po kilku latach może objawić się odkształceniami.

 

Sidingi myjemy metodą dwuetapową

Najpierw myjemy poszczególne panele w pionie, ruchami góra – dół, usuwając największe zabrudzenia. Woda zbiera zewnętrzne zanieczyszczenia, szczotka narusza strukturę glonów i odblokowuje trudne do usunięcia, zaschnięte nieczystości.

Następnie myjemy poszczególne elementy wzdłuż (prawo – lewo), równolegle do połączeń. W tym etapie szczotka z wodą myje wszystkie szczeliny i łączenia. Ważne jest to, że szczotka jest zamontowana przegubowo na teleskopie, co umożliwia większą penetrację powierzchni. Łatwiej nam dostać się we wszystkie zagłębienia. To pozwala usunąć źródło zanieczyszczeń, często schowane w strukturze sidingu.

Podsumowując:

  • Sidingi myjemy szczotką teleskopową do wysokości 20 metrów – nie używamy przy tym rusztowań i dźwigów, co zmniejsza czas pracy oraz jej koszty.
  • Myjka o miękkim włosiu dokładnie wnika w pory sidingu usuwając zarówno widoczne zabrudzenia, jak i te, które tkwią w strukturze elewacji. To pozwala wydłużyć czas, przez który elewacja pozostanie czysta (niemal dwukrotnie w stosunku do mycia metodą wysokociśnieniową)
  • Nie używamy chemii, ani zbyt wysokiej temperatury, które mogą uszkodzić sidingi.
  • Nie zalecamy korzystania z myjek wysokociśnieniowych do mycia sidingów, które mogą trwale uszkodzić elewację. Szczegóły wyjaśniliśmy w tekście.
  • Ostatecznej wyceny zlecenia dokonujemy na miejscu, po oględzinach obiektu.

Zapraszamy do kontaktu, aby umówić się na dogodny termin.

Cennik mycia sidingu:

*Cennik podany na stronie internetowej nie jest ostateczną ceną wykonania usługi. Jest ceną poglądową.
Dokładną wycenę przedstawiamy po oględzinach obiektu i doprecyzowaniu zakresu prac.

Doradzimy profesjonalne i ekologiczne środki, ustalimy wstępną cenę.

Skomentuj

ochronna podlogi kamiennej

Dlaczego podłogi kamienne się nie psują?

Jako użytkownicy lokali publicznych, salonów banków i galerii handlowych często nie zastanawiamy się dlaczego w niektórych miejscach podłoga kamienna ma ładny krystaliczny blask, a w innych jest  wytarta i matowa. Przyzwyczajeni do wysokiego poziomu estetyki zwracamy uwagę raczej na to co brzydkie, a naszej uwadze…

mycie okien na wysokości

Mycie okien na wysokości

Zastanawiając się nad wyborem usługi mycia okien na wysokości mamy zazwyczaj dwa rozwiązania. Pierwsze polega na myciu okien z poziom gruntu, rusztowania lub dźwigu, drugie za pomocą lin alpinistycznych. Wybór metody uzależniony jest zatem od wysokości budynku. Najbardziej opłacalnym wyborem będzie oczywiście mycie okien z…

woda demineralizowana

Mycie wodą demineralizowaną – cennik

Głównymi atutami zastosowania wody demineralizowanej jest to, że pozbawiono ją minerałów, które mogą niekorzystnie wpływać na jakość mytej powierzchni. Po przemyciu nie pozostaje osad, zacieki i charakterystyczne suche plamy. Taka woda jest neutralna do mycia, dzięki czemu głównym czynnikiem myjącym jest ciśnienie i tarcie odpowiednio…

ochrona przed graffiti

Zabezpieczanie powierzchni przed graffiti – powłoka antygraffiti

Zabezpieczenie antygraffiti polega na pokryciu części lub całej elewacji powłoką antygraffiti. Z reguły pokrywa się przestrzeń na wysokości do 4 m wysokości za pomocą odpowiedniego preparatu. Środek nakłada się w kilku warstwach. Liczba warstw uzależniona jest od powierzchni, którą chcemy zabezpieczyć. Na chropowatą powierzchnię działa…

czyszczenie kostki brukowej

Czyszczenie kostki brukowej

Czyszczenie kostki brukowej to często wieloetapowa procedura. Zastosowanie samej myjki wysokociśnieniowej wystarcza wyłącznie w przypadku niewielkich i nieskomplikowanych zabrudzeń. W celu kompleksowego i skutecznego czyszczenia kostki brukowej stosuje się cały system urządzeń, w zależności od rodzaju zabrudzeń: tłustych, oleistych plam pozostałości po pracach remontowych lub…

mycie ogrodzeń metalowych

Czyszczenie ogrodzeń betonowych i metalowych

Ogrodzenia betonowe, które wykonuje się z płyt lub betonu wymagają odświeżenia co kilka sezonów. Są bowiem poddane różnym czynnikom, które po długim czasie bez czyszczenia mogą trwale zmienić ich wygląd. Ten niepożądany efekt może być trudny do odwrócenia. W przypadku ogrodzeń z betonu konieczne jest…

polimeryzacja

Polimeryzacja podłóg cennik

Powłoka polimerowa chroni wykładziny podłogowe przed uszkodzeniami mechanicznymi i nadaje estetyczny wygląd. Jej atutami są: łatwiejsze i efektywniejsze  codzienne utrzymanie czystości podłogi wydłużenie właściwości użytkowych dłuższe zachowanie walorów estetycznych   Polimeryzacja jest konieczna szczególnie w warunkach wymagających wysokiego standardu higieny pomieszczeń.   Przebieg procesu polimeryzacji…

mycie tynkow

Mycie tynku – metoda ochrony ściany przed zawilgoceniem i pleśnią

Czyszczenie elewacji tynkowych to czynność, którą należy wykonywać sukcesywnie, optymalna ilość mycia tynku zależy od umiejscowienia powierzchni. Postaramy się krótko wyjaśnić, od czego to zależy. Co ciekawe, storna północna budynku jest najbardziej narażona na zabrudzenia. Następna w kolejce jest strona południowa, później wschodnia, a zachodnia…

mycie i czyszczenie rynien

Mycie i czyszczenie rynien

Czyszczenie rynien jest kwestią, której świadomy powinien być każdy właściciel budynku – niezależnie od jego wielkości. W tym tekście oprócz prawidłowego przebiegu usługi czyszczenia rynien opiszemy również jakie korzyści towarzyszom drożnym rynnom i rurom. Dlaczego warto czyścić rynny – szczególnie przed zimą Wyczyszczone i udrożnione…

Zobacz poprzednie publikacje