Mycie sidingu – jak to robimy w szczegółach

mycie sidingów

Siding to piękna konstrukcja, która utrzymana w czystości pozwala zachować wszystkie swoje właściwości przez lata. Naszym zadaniem jest zarówno doraźne oczyszczanie sidingów z pleśni oraz jesiennych i zimowych zanieczyszczeń, a także przywracanie im dawnej świetności po wieloletnich zabrudzeniach.

Z sidingu usuwamy glony, mech, nalot, zbierający się osad (powstały po opadach atmosferycznych), a także kurz i warstwy brudu.

Stosujemy metodę mycia za pomocą miękkiej szczotki teleskopowej z użyciem ciepłej wody demineralizowanej o temperaturze maksymalnie do 55o C. Wyższa temperatura, powyżej 60C może powodować odkształcenia sidingu (!), falowanie i przemieszczanie się poszczególnych elementów względem siebie.

Do pracy wykorzystujemy miękką szczotkę, której włosie wnika w strukturę sidingu oraz łączenia paneli, dzięki czemu woda dokładnie wypłukuje zabrudzenia z porów wszystkich elementów elewacji.

Szczotka teleskopowa pozwala nam skutecznie umyć sidingi do 20 metrów wysokości. Nie używamy przy tym rusztowań, dźwigów, ani podnośników, co znacznie skraca czas całej pracy i zmniejsza koszt usługi.

Dlaczego nie należy używać myjki wysokociśnieniowej do mycia sidingów?

Mycie myjką wysokociśnieniową może spowodować problem naruszenia zatrzasków łączących poszczególne panele sidingu. Problem polega na tym, że panele mogą się w przyszłości przemieszczać podczas zmian temperatur, a później pod wpływem wiatru mogą się obluzować. Powstaje ryzyko rozszczepienia paneli, co doprowadzi do nieodwracalnych zmian – w ostateczności trzeba będzie nakładać siding na nowo. Kolejną wadą mycia sidingu z pomocą myjek wysokociśnieniowych jest to, że woda może również wchodzić w wewnętrzną cześć panelu. Ściśle mówiąc, woda przedostaje się na ścianę, powoduje to powstawanie jej zawilgocenia, co może przyczynić się do powstania efektu murszenia się ścian oraz niszczenia konstrukcji nośnej – stelażu sidingu.

Omówione powyżej skutki mycia metodą wysokociśnieniową często nie są zauważalne zaraz po myciu. Czasem objawiają się dopiero dwa lata później. Wtedy niestety jest już zbyt późno, by cofnąć zmiany i dokonać konserwacji.

Nasza metoda mycia sidingów

Z opisanych powyżej powodów stosujemy myjki o miękkim włosiu, niedużym ciśnieniu wody demineralizowanej oraz wykorzystujemy temperaturę do 55 o C. Połączenie tych czynników pozwala osiągnąć bardzo dobre efekty mycia, usunąć osad z porów sidingu i nie wyrządzać szkód strukturalnych elementom konstrukcji. Włosie szczotki poruszając się pod kątem rozwartym do mytej powierzchni sprawia, że szczotka skutecznie usuwa zaschnięte zanieczyszczenia, glony i pleśń.

Ta metoda mycia sidingu wodą demineralizowaną wydłuża czas czystości sidingu ponad dwukrotnie względem mycia ciśnieniowego.

Warto dodać jeszcze, że nie korzystamy z substancji chemicznych, które dobrze usuwają ogniska grzybów, albo wybielają sidingi i mogą powodować kruszenie paneli. Tego typu środki z czasem mogą działać niekorzystnie na strukturę sidingu, co po kilku latach może objawić się odkształceniami.

 

Sidingi myjemy metodą dwuetapową

Najpierw myjemy poszczególne panele w pionie, ruchami góra – dół, usuwając największe zabrudzenia. Woda zbiera zewnętrzne zanieczyszczenia, szczotka narusza strukturę glonów i odblokowuje trudne do usunięcia, zaschnięte nieczystości.

Następnie myjemy poszczególne elementy wzdłuż (prawo – lewo), równolegle do połączeń. W tym etapie szczotka z wodą myje wszystkie szczeliny i łączenia. Ważne jest to, że szczotka jest zamontowana przegubowo na teleskopie, co umożliwia większą penetrację powierzchni. Łatwiej nam dostać się we wszystkie zagłębienia. To pozwala usunąć źródło zanieczyszczeń, często schowane w strukturze sidingu.

Podsumowując:

  • Sidingi myjemy szczotką teleskopową do wysokości 20 metrów – nie używamy przy tym rusztowań i dźwigów, co zmniejsza czas pracy oraz jej koszty.
  • Myjka o miękkim włosiu dokładnie wnika w pory sidingu usuwając zarówno widoczne zabrudzenia, jak i te, które tkwią w strukturze elewacji. To pozwala wydłużyć czas, przez który elewacja pozostanie czysta (niemal dwukrotnie w stosunku do mycia metodą wysokociśnieniową)
  • Nie używamy chemii, ani zbyt wysokiej temperatury, które mogą uszkodzić sidingi.
  • Nie zalecamy korzystania z myjek wysokociśnieniowych do mycia sidingów, które mogą trwale uszkodzić elewację. Szczegóły wyjaśniliśmy w tekście.
  • Ostatecznej wyceny zlecenia dokonujemy na miejscu, po oględzinach obiektu.

Zapraszamy do kontaktu, aby umówić się na dogodny termin.

Cennik mycia sidingu:

*Cennik podany na stronie internetowej nie jest ostateczną ceną wykonania usługi. Jest ceną poglądową.
Dokładną wycenę przedstawiamy po oględzinach obiektu i doprecyzowaniu zakresu prac.

Doradzimy profesjonalne i ekologiczne środki, ustalimy wstępną cenę.

Skomentuj

czyszczenie kostki brukowej

Czym czyścić kostkę brukową

Metod czyszczenia kostki brukowej jest wiele. Do ich wyboru każdy z nas przystępuje zależnie od własnego samozaparcia, metrażu kostki i zasobów czasu. Wiadomo, że dużych powierzchni kostki nie sposób jest umyć samemu – czasem można do tego poprosić szwagra, a innym razem zleci się to…

mycie fug dużych powierzchni

Czyszczenie fug podłogowych – duże powierzchnie

O ile wyczyszczenie małej powierzchni fugi w domu potrafi nastręczać trudności, to jak należy uporać się z wyczyszczeniem fug dużej powierzchni – w galerii handlowej, hali, czy restauracji? Rozwiązanie rzeczywiście tkwi w skali przedsięwzięcia – do przemysłu używa się specjalistycznych urządzeń z orbitalnym ruchem  padów…

czyszczenie kostki brukowej

Czyszczenie kostki brukowej

Czyszczenie kostki brukowej to często wieloetapowa procedura. Zastosowanie samej myjki wysokociśnieniowej wystarcza wyłącznie w przypadku niewielkich i nieskomplikowanych zabrudzeń. W celu kompleksowego i skutecznego czyszczenia kostki brukowej stosuje się cały system urządzeń, w zależności od rodzaju zabrudzeń: tłustych, oleistych plam pozostałości po pracach remontowych lub…

mycie budynków mieszkalnych

Mycie elewacji bloku / budynków wielorodzinnych

Zadanie mycia elewacji bloku ma kilka wyzwań, którym musieliśmy podołać. Nasze dobre przygotowanie pozwoliło sprawnie uporać się z myciem ścian bloków 5-,6- i 8-piętrowych. Pokrótce opowiemy, jakie są najważniejsze czynniki, o które powinieneś zapytać przyszłego wykonawcę budynek powinien być myty etapami, tak by udostępniać mieszkańcom…

technologia mycia elewacji

Technologia mycia elewacji – standardy w 2018 roku

Technika mycia elewacji przeszła długą ewolucję. Okazuje się, że najskuteczniejsze są ekologiczne środki, które nie powodują uszkodzeń materiału, a jedynie usuwają brud. Spośród tych metod popularne są szczotki osadzone na kijach teleskopowych i myjące z pomocą wody demineralizowanej, wielokrotnie filtrowanej. Oczywiście jedna powierzchnia nie jest…

mycie elewacji i czyszczenie kostki

Mycie elewacji i kostki brukowej – fachowe usługi

Osoby, które zlecają nam umycie elewacji swoich domów, czy salonów firmowych często na miejscu proszą byśmy dodatkowo wykonali czyszczenie kostki brukowej wokół budynku. Dla nas takie działanie nie jest problemem, ale warto wiedzieć, że gdy zleci się obie usługi od razu, łatwiej nam będzie zaplanować…

mycie elewacji akrylowej

Mycie elewacji akrylowej

Popularność zastosowania tynku akrylowego sprawiła, że coraz większa liczba właścicieli domów i obiektów komercyjnych zwraca uwagę na konserwację elewacji budynku. Mimo, że taka usługa niesie z sobą pewne koszty, jest inwestycją wydłużającą użytkowanie tynku bez drogich prac remontowych, wymiany tynku, kucia ścian i innych nieprzyjemnych…

pranie dywanów Gdanisk

Pranie wykładzin Gdańsk

Przeprowadzone prace prania wykładzin w Trójmieście nauczyły nas przede wszystkim Państwa wymagań. W związku z często pojawiającymi się pytaniami o metody prania wykładzin w gdańskich firmach postanowiliśmy zebrać tutaj najczęściej udzielane odpowiedzi. Metodę prania należy dobrać zależnie od wykładziny dywanowej, czy dywanu W naszej ofercie…

mycie elewacji hal magazynowych

Mycie elewacji hal magazynowych

Mycie elewacji hal zależy od kilku czynników. Przebieg prac jest często niejednolity ze względu na różne zabrudzenia, jakie napotykamy podczas czyszczenia. Elewacje hal myjemy zarówno od wewnątrz jak i z zewnątrz, a w obu przypadkach zabrudzenia są różne. Wszystko zależy, z jakiego materiału wykonano elewacje.…

Zobacz poprzednie publikacje