czyszczenie kostki brukowej

Czyszczenie kostki brukowej to często wieloetapowa procedura. Zastosowanie samej myjki wysokociśnieniowej wystarcza wyłącznie w przypadku niewielkich i nieskomplikowanych zabrudzeń. W celu kompleksowego i skutecznego czyszczenia kostki brukowej stosuje się cały system urządzeń, w zależności od rodzaju zabrudzeń:

  • tłustych, oleistych plam
  • pozostałości po pracach remontowych lub budowlanych
  • zarastania kostki mchem, porostami
  • konieczności odnowienia kostki

Nie należy się natomiast obawiać wykwitów wapiennych na kostce, zastosowany proces płukania i odsysania zanieczyszczeń eliminuje odbarwienia oraz wykwity.

Wszystkie te czynniki postaramy się rzeczowo wyjaśnić w tym tekście. Poniżej znajdziecie Państwo cennik usług, aby mieć rozeznanie, ile kosztuje czyszczenie kostki brukowej.

Cennik czyszczenia kostki brukowej

Cena zależy od kilku czynników:

  • od rodzaju i stanu technicznego kostki
  • od metrażu,
  • rodzaju i wielkości zanieczyszczeń; miejscowego zalania olejem; obecności mchów, porostów; obecności zanieczyszczeń pobudowlanych.

Na cenę wpływa również ilość i rodzaj środków chemicznych potrzebnych do wykonania usługi oraz ewentualne utrudnienia techniczne – mogą to być trudno dostępne miejsca, wąskie przejścia, obecność roślin, których nie można narazić na  uszkodzenia podczas mycia itd.

 

Każde zlecenie jest dla nas indywidualne i zależnie od rodzaju kostki oraz zabrudzeń dobieramy odpowiednie środki czyszczące. Niektóre szczególnie trudne plamy myjemy miejscowo specjalistycznymi i sprawdzonymi środkami chemicznymi.

Zadzwoń: 726 720 477

 

Usuwanie tłustych plam

Czyszczenie kostki brukowej rozpoczyna się od usunięcia większych zabrudzeń – tłustych plam smarów oraz usunięcia piasku (ewentualnie elementów cementu).

Uciążliwe dla kostki brukowej będą szczególnie plamy z oleju albo tłuszczu, które podczas ich powstania powinno zasypać się sorbentem, nie zawsze jest to wykonywane na czas i wtedy kostka ze względu na swoją higroskopijność nasącza się substancją oleistą. Proces czyszczenia polega na rozcieńczeniu substancji olejowej, aby ona wniknęła niżej w strukturę kostki. Po tej czynności przechodzimy do płukania powierzchni, aby uwolnić ją od pozostałości zemulgowanego oleju, najczęściej stosuje się w gorącą wodę pod wysokim ciśnieniem.

 

Pobudowlane czyszczenie kostki brukowej

Jako firma dokonujemy również pobudowlanego mycia kostki brukowej. Wtedy Realizacja jest trudniejsza, bo wymaga czyszczenia dodatkowych warstw brudu, które zebrały się na kostce. Często mamy do czynienia z usuwaniem cementu lub zaprawy murarskiej. Dopiero po takim oczyszczeniu kostki można przejść do mycia ciśnieniowego. Z doświadczenia wiemy, że takie oczyszczanie nie zawsze wystarcza i sporadycznie trzeba poddać kostkę piaskowaniu.

Aby uniknąć tego typu dodatkowych usług Polecamy zabezpieczać gotową kostkę brukową warstwa folii lub płyt przed ewentualnymi zabrudzeniami budowlanymi i remontowymi.

 

Zanieczyszczenia organiczne kostki

Główną  grupą zanieczyszczeń kostki brukowej są zanieczyszczenia organiczne takie jak mech, zielony nalot.

Powstają głównie w miejscach zacienionych, wilgotnych, albo obok drzew i krzewów. Mogą się również tworzyć w miejscach powstawania kałuż. Mech będzie często widoczny także między kostkami.

 

Mchy są szczególnie niebezpieczne bo wnikają w strukturę kostki powodują mikropęknięcia. Kostka stopniowo ulega degradacji i jej materiał jest wypłukiwany przez deszcz.

Wykorzystujemy maszyny do mycia wysokociśnieniowego w połączeniu z wysoką temperatura, a także środki chemiczne, które ulegają biodegradacji.

Dodatkową usługą będzie zabezpieczenie kostki brukowej środkami biobójczymi, które chronią przed porastający mchem.

Czyszczenie kostki z mchu

Usuwanie mchu z kostki brukowej jest wymaga zastosowania procedur biobójczych i oczyszczania z zarodników. Wpływa to na cenę usługi.

Mech jest nie tylko niebezpieczny dla wyglądu i struktury kostki (penetruje bruk), ale także czyni kostkę śliską, co zmniejsza bezpieczeństwo chodzenia po nim. Muszą o tym pamiętać osoby zarządzające budynkami publicznymi i komercyjnymi, a w zaciszu domowym należy się o to zatroszczyć, gdy opiekujemy się dziećmi lub mieszkają z nami osoby starsze.

Radzimy usuwać mech regularnie, szczególnie jeśli nie występuje na całej kostce. Eliminacja zapobiega się jego rozprzestrzenianiu.

 

Renowacja kostki brukowej

Na Państwa życzenie dokonujemy też renowacji kostki. Zalecamy tę usługę jeśli kostka traci kolor. U podstaw renowacji leży dokładne oczyszczenie bruku. W tym celu najpierw korzystamy z myjek wysokociśnieniowych, a drugim etapem będzie nałożenie odpowiedniej impregnacji z domieszką środka wzmacniającego kolor.

Usuwanie wykwitów wapiennych

Na kostce brukowej sporadycznie pojawiają się wykwity wapienne, które na szczęście nie są tak groźne jak na elewacjach. Białe wykwity na kostce brukowej to efekt działania związków wapnia zawartych w cemencie kostki. Powstają na skutek rozpuszczania wapnia w wodzie i parowania. Są na tyle mało groźne, że znikają samoistnie. W niektórych miejscach wystarczy podać kostkę procesowi płukania.

Oczywiście rozumiemy potrzebę nagłego usuwania wykwitów, co nie jest problemem dla stosowanych przez nas metod.

 


Usługi wykonujemy na terenie całej Polski. Większość realizacji wykonaliśmy w Poznaniu, Bydgoszczy i Toruniu, a także w Gdańsku, Warszawie i Gdyni.

Ostatnio więcej zleceń czyszczenia kostki brukowej realizowaliśmy w woj. mazowieckim i kujawsko-pomorskim.

Doradzimy profesjonalne i ekologiczne środki, ustalimy wstępną cenę.

Skomentuj

ochronna podlogi kamiennej

Dlaczego podłogi kamienne się nie psują?

Jako użytkownicy lokali publicznych, salonów banków i galerii handlowych często nie zastanawiamy się dlaczego w niektórych miejscach podłoga kamienna ma ładny krystaliczny blask, a w innych jest  wytarta i matowa. Przyzwyczajeni do wysokiego poziomu estetyki zwracamy uwagę raczej na to co brzydkie, a naszej uwadze…

mycie okien na wysokości

Mycie okien na wysokości

Zastanawiając się nad wyborem usługi mycia okien na wysokości mamy zazwyczaj dwa rozwiązania. Pierwsze polega na myciu okien z poziom gruntu, rusztowania lub dźwigu, drugie za pomocą lin alpinistycznych. Wybór metody uzależniony jest zatem od wysokości budynku. Najbardziej opłacalnym wyborem będzie oczywiście mycie okien z…

woda demineralizowana

Mycie wodą demineralizowaną – cennik

Głównymi atutami zastosowania wody demineralizowanej jest to, że pozbawiono ją minerałów, które mogą niekorzystnie wpływać na jakość mytej powierzchni. Po przemyciu nie pozostaje osad, zacieki i charakterystyczne suche plamy. Taka woda jest neutralna do mycia, dzięki czemu głównym czynnikiem myjącym jest ciśnienie i tarcie odpowiednio…

ochrona przed graffiti

Zabezpieczanie powierzchni przed graffiti – powłoka antygraffiti

Zabezpieczenie antygraffiti polega na pokryciu części lub całej elewacji powłoką antygraffiti. Z reguły pokrywa się przestrzeń na wysokości do 4 m wysokości za pomocą odpowiedniego preparatu. Środek nakłada się w kilku warstwach. Liczba warstw uzależniona jest od powierzchni, którą chcemy zabezpieczyć. Na chropowatą powierzchnię działa…

czyszczenie kostki brukowej

Czyszczenie kostki brukowej

Czyszczenie kostki brukowej to często wieloetapowa procedura. Zastosowanie samej myjki wysokociśnieniowej wystarcza wyłącznie w przypadku niewielkich i nieskomplikowanych zabrudzeń. W celu kompleksowego i skutecznego czyszczenia kostki brukowej stosuje się cały system urządzeń, w zależności od rodzaju zabrudzeń: tłustych, oleistych plam pozostałości po pracach remontowych lub…

mycie ogrodzeń metalowych

Czyszczenie ogrodzeń betonowych i metalowych

Ogrodzenia betonowe, które wykonuje się z płyt lub betonu wymagają odświeżenia co kilka sezonów. Są bowiem poddane różnym czynnikom, które po długim czasie bez czyszczenia mogą trwale zmienić ich wygląd. Ten niepożądany efekt może być trudny do odwrócenia. W przypadku ogrodzeń z betonu konieczne jest…

polimeryzacja

Polimeryzacja podłóg cennik

Powłoka polimerowa chroni wykładziny podłogowe przed uszkodzeniami mechanicznymi i nadaje estetyczny wygląd. Jej atutami są: łatwiejsze i efektywniejsze  codzienne utrzymanie czystości podłogi wydłużenie właściwości użytkowych dłuższe zachowanie walorów estetycznych   Polimeryzacja jest konieczna szczególnie w warunkach wymagających wysokiego standardu higieny pomieszczeń.   Przebieg procesu polimeryzacji…

mycie tynkow

Mycie tynku – metoda ochrony ściany przed zawilgoceniem i pleśnią

Czyszczenie elewacji tynkowych to czynność, którą należy wykonywać sukcesywnie, optymalna ilość mycia tynku zależy od umiejscowienia powierzchni. Postaramy się krótko wyjaśnić, od czego to zależy. Co ciekawe, storna północna budynku jest najbardziej narażona na zabrudzenia. Następna w kolejce jest strona południowa, później wschodnia, a zachodnia…

mycie i czyszczenie rynien

Mycie i czyszczenie rynien

Czyszczenie rynien jest kwestią, której świadomy powinien być każdy właściciel budynku – niezależnie od jego wielkości. W tym tekście oprócz prawidłowego przebiegu usługi czyszczenia rynien opiszemy również jakie korzyści towarzyszom drożnym rynnom i rurom. Dlaczego warto czyścić rynny – szczególnie przed zimą Wyczyszczone i udrożnione…

Zobacz poprzednie publikacje