Dlaczego podłogi kamienne się nie psują?

ochronna podlogi kamiennej

Jako użytkownicy lokali publicznych, salonów banków i galerii handlowych często nie zastanawiamy się dlaczego w niektórych miejscach podłoga kamienna ma ładny krystaliczny blask, a w innych jest  wytarta i matowa. Przyzwyczajeni do wysokiego poziomu estetyki zwracamy uwagę raczej na to co brzydkie, a naszej uwadze często uchodzi to, co zadbane i ładne.

Sekret tytułowego pytania tkwi oczywiście w odpowiedniej konserwacji powierzchni kamiennych. Nie można oczywiście powiedzieć, że kamień się nie psuje, ale zabezpieczony na pewno będzie wymagał znacznie mniej nakładów remontowych.

Kompleksowego czyszczenia marmuru dokonuje się średnio raz do roku, a w niektórych miejscach o intensywnym ruchu pieszym trzeba powtarzać zabieg co kilka miesięcy. Zdarza się, że niektórzy zarządcy budynków zlecają konserwację nawet raz na kilka lat – naszym zdaniem to zdecydowanie zbyt rzadko i wtedy otrzymujemy ten gorszy efekt matowej posadzki.

Osoby które znają wartość doznań estetycznych swoich klientów wiedzą, że schludny i przyjemny salon nie tylko przyciąga nowych klientów, ale też pozwala im odetchnąć w codziennym zgiełku. To jeden z czynników, który umożliwi tym ludziom na spokojne odwiedzenie tego miejsca ponownie. Badania psychologów z różnych uniwersytetów wskazują, że jest to mocno podświadomy czynnik, choć czasem w ankietach pojawia się określenie – „jest tam ładnie”.

Aby skutecznie zadbać o jakość posadzki kamiennej należy dokonywać jej konserwacji za pomocą specjalistycznych urządzeń. W grę nie wchodzi ręczne mycie powierzchni specjalnymi preparatami, które znajdziemy w sklepach budowlanych – one służą raczej do doraźnego czyszczenia, nie zaś do gruntownego jej odnowienia. Znaczenie będzie miało również używanie odpowiednich środków codziennego czyszczenia tych podłóg, ale to nie one przyczyniają się do odnowienia.

kamień

Metody odnawiania powierzchni kamiennych

Do mocno zabrudzonej podłogi kamiennej będziemy zmuszeni wykorzystać czyszczenie mechaniczne, które oczyszcza powierzchnię marmuru na etapie strukturalnym.  Jest to dość skomplikowany proces. W grę wchodzą związki chemiczne, które zmieniają strukturę marmuru – materiał staje się twardszy i nabiera pierwotnego blasku, niemalże takiego, jak przy zakładania świeżego kamienia.

Krystalizacja kamienia – bo o nią tu właściwie chodzi – pozwala nie tylko zadbać o walory estetyczne podłogi ale też zwiększyć jej wytrzymałość na uszkodzenia. Tworzy się bowiem bardzo skuteczna warstwa ochronna, której nie można zedrzeć jak wykładziny. Warstwa ochronna nie jest powierzchowna –  to znaczy, że chodzący po niej ludzie i jeżdżące po niej różne pojazdy nie mogą zetrzeć warstwy ochronnej by potem odsłonić marmur i uszkodzić go.

Warstwa ochronna jest częścią podłogi. Jest na tyle gruba, że ściera się przez bardzo długi czas – przeważnie do następnego czyszczenia.

Nie możemy podać tu typowego czasu, kiedy posadzka będzie wymagała kolejnego czyszczenia bo każdy obiekt ma swoją specyfikę – polecamy ustalić to indywidualnie z fachowcami.

Oferta konserwacji kamienia

Oprócz usługi krystalizacji kamienia (cenę zobaczysz klikając w odnośnik) oferujemy również szkolenia w zakresie konserwacji powierzchni i utrzymania czystości. Na zlecenie wykonujemy też estymacje potrzebne do oszacowania kolejnego mycia.

Z reguły nikt nie bawi się w skomplikowane obliczenia. Po prostu oglądając budynek od czasu do czasu będziesz widzieć, czy podłoga wymaga konserwacji, czy nie. Estymacje są ważne dla nas, abyśmy wiedzieli kiedy mniej więcej mamy spodziewać się kolejnej pracy.

Dopasujemy termin usługi pod Twoje wymagania. Powierzchnie marmurowe przeważnie czyści się w nocy, albo w weekendy, kiedy w budynku nie ma gości.

Doradzimy profesjonalne i ekologiczne środki, ustalimy wstępną cenę.

płyty DASAG

Czyszczenie płyt DASAG

Płyty tarasowe DASAG charakteryzują się wysoką trwałością, wytrzymałością mechaniczną i dobrą estetyką. Można je montować w różnych miejscach – wewnątrz, na zewnątrz, wykorzystywać jako elementy fasad, czy schodów. Czyszczenie płyt DASAG, w tym płyt zewnętrznych – np. tarasowych – lub wewnętrznych, w tym schodów odbywa…

Czyszczenie płyt DASAG

Płyty tarasowe DASAG charakteryzują się wysoką trwałością, wytrzymałością mechaniczną i dobrą estetyką. Można je montować w różnych miejscach – wewnątrz, na zewnątrz, wykorzystywać jako elementy fasad, czy schodów. Czyszczenie płyt DASAG, w tym płyt zewnętrznych – np. tarasowych – lub wewnętrznych, w tym schodów odbywa…