Usuwanie graffiti
z powierzchni wszelkiego rodzaju

Usuwanie graffiti polega z jednej strony na usunięciu napisu, a z drugiej na zachowaniu właściwości użytkowych czyszczonych powierzchni. Niestety jest to dość czasochłonna procedura, bo składa się z wielu czynności następujących po sobie. Stąd też jej cena nie należy do najniższych.

  • Po pierwsze identyfikujemy rodzaj zabrudzenia - sprawdzamy jaka to farba, badamy rodzaj i stan powierzchni, na którą naniesiono graffiti.
  • Po drugie dobieramy do tego odpowiedni rozpuszczalnik, który usuwa zabrudzenia i jest bezpieczny dla czyszczonej powierzchni.
  • Potem następuje proces czyszczenia i płukania - czyli właściwe usuwanie graffiti.
  • Stosując odpowiedni rozpuszczalnik później dopiero przechodzimy do mycia z zastosowaniem myjki wysokociśnieniowej.

Realizujemy zlecenia w całej Polsce zarówno na małej, jak i dużej powierzchni

Doradzimy profesjonalne i ekologiczne środki. Gwarancji efektu udzielamy po oględzinach obiektu. Wtedy również ustalamy ostateczną cenę pracy.

Efekty usuwania graffiti

Rodzaje środków do czyszczenia graffiti oraz powierzchnie, na których działają

Graffiti można usuwać z różnych powierzchni - nie tylko cegieł, betonu, czy malowanego tynku.

Preparaty dzielimy na trzy typy. Wszystko zależy, jaką powierzchnię się czyści:

Pierwsze usuwają graffiti z powierzchni twardych nieabsorbujących, nienasiąkających takich jak:

  • kamienie,
  • marmur,
  • granit,
  • klinkier,
  • szkło - co często jest widoczne na pociągach, czasem nawet na autobusach,

Tego typu środki usuwają też graffiti z powierzchni metalowych malowanych przemysłowo - do tej grupy zaliczają się wagony kolejowe, autobusy, tramwaje, wiaty przystankowe, bramy budki telefoniczne, metalowe ogrodzenia, elementy mostów itp.

Nienasiąkające powierzchnie czyści się dość szybko, a cena tej pracy jest niższa, niż w przypadku innych powierzchni.

 

Drugim typem powierzchni, z których czyścimy graffiti są powierzchnie gładkie, delikatne tutaj będą to:

  • laminaty,
  • lamperie,
  • pleksiglas,

 

Często do tego typu zleceń zaliczamy mycie reklam, banerów, znaków drogowych.

Czyszczenie tego typu materiałów jest utrudnione ze względu na ich właściwości, które reagują z farbą, z której wykonano graffiti (szkodliwość farb też może być mocno zróżnicowana). Dlatego, po zauważeniu tego typu zabrudzeń, najlepiej jak najszybciej zgłosić do specjalistów. Liczą się dosłownie godziny.

 

Trzecim typem powierzchni na których usuwamy graffiti są porowate, delikatne powierzchnie nasiąkliwe. To będą:

  • tynki tradycyjne,
  • tynki cementowo-wapienne,
  • tynki wykończone farbami elewacyjnymi,
  • wyprawy tynkarskie.

Cała praca jest w tym przypadku wymagająca i przed jej rozpoczęciem musimy dokładnie zbadać jakość tynku, jego trwałość, reakcje z wodą oraz chemią (ocenić działanie farb, rozpuszczalników i in.). Zależy nam bowiem na tym, aby nie uszkodzić danej powierzchni i skutecznie usunąć graffiti. Mało fachowe czyszczenie elewacji tynkowych z wykorzystaniem samych myjek ciśnieniowych i źle dobranych środków może skutkować usunięciem warstwy farby, albo tynku.

CENNIK USUWANIA GRAFFITI

Z uwagi na różnorodność czyszczonych powierzchni dokładniejszej wyceny udzielimy przez telefon

*Cennik podany na stronie internetowej nie jest ostateczną ceną wykonania usługi. Jest ceną poglądową.
Dokładną wycenę przedstawiamy po oględzinach obiektu i doprecyzowaniu zakresu prac.

Minimum logistyczne naszych usług wynosi ok. 350 zł

Nasze metody usuwania graffiti

Codziennie otaczamy się tym co piękne, albo przynajmniej przyjemne. Utrata walorów estetycznych, szczególnie w akcie wandalizmu, jest bardzo bolesna. Przykładem może być wykonanie nieestetycznego graffiti, które niweczy estetykę naszych budowli. Ten problem znają nie tylko właściciele budynków komercyjnych ale też i prywatnych.

W tym tekście chcemy opisać, jak dokładnie przebiega usuwanie graffiti i ile kosztuje taka usługa.

Usuwanie graffiti polega z jednej strony na usunięciu napisu, a z drugiej na zachowaniu właściwości użytkowych czyszczonych powierzchni. Niestety jest to dość czasochłonna procedura, bo proces składa się z wielu czynności następujących po sobie. Stąd też jej cena nie należy do najniższych.

Jak wygląda proces usuwania graffiti

  • Po pierwsze identyfikujemy rodzaj zabrudzenia - sprawdzamy jaka to farba, badamy rodzaj i stan powierzchni, na którą naniesiono graffiti.
  • Po drugie dobieramy do tego odpowiedni rozpuszczalnik, który usuwa zabrudzenia i jest bezpieczny dla czyszczonej powierzchni.
  • Potem następuje proces czyszczenia i płukania - czyli właściwe usuwanie graffiti.
  • Stosując odpowiedni rozpuszczalnik później dopiero przechodzimy do mycia metodą ciśnieniową albo z pomocą myjki.

Prawidłowe przeprowadzone czyszczenie usuwa zabrudzenie bez śladu nie niszczy czyszczonej powierzchni. Dodatkowo powierzchnia staje się czysta i nieuszkodzona chemicznie albo mechanicznie, dzięki czemu może dalej pełnić swoje pierwotne funkcje.

Często zdąża się, że wyczyszczona powierzchnia jest bardziej czysta od reszty elewacji, murku, czy bramy. Dlatego czyszczeniu obiektu z graffiti powinno towarzyszyć też mycie elewacji lub ogrodzenia.

To pozwoli wyrównać kolor całego segmentu. Oczywiście nie trzeba tego robić, gdy elewacja była niedawno czyszczona lub gdy jest odporna na zabrudzenia.

Najbardziej wymagające będzie czyszczenie graffiti na powierzchniach porowatych. W tym przypadku cena za metr kwadratowy usługi może być nieco wyższa.

Jakich środków używamy do czyszczenia powierzchni z graffiti

W naszej pracy stosujemy  przede wszystkim środki ekologiczne, które mają przedłużony czas działania, przez co nie są tak inwazyjne dla mytej powierzchni, a rozpuszczają tylko zidentyfikowaną farbę graffiti.

Pod uwagę warto wziąć również żelową konsystencję preparatów rozpuszczających, co pomaga w czyszczeniu powierzchni pionowych i łuków. Żel wiąże rozpuszczoną farbę, przez co nie odrywa się ona od czyszczonej powierzchni.

Jak wspominaliśmy, stosowany przez nas środki są bezpieczne dla środowiska. Mają odpowiednie atesty i zyskały pozytywną opinię Instytutu Ochrony Środowiska. Wytworzone w procesie usuwania graffiti ścieki nie wymagają utylizacji. Mogą być odprowadzane bezpośrednio do kanalizacji.

Co z powtarzającymi się aktami wandalizmu

Wielokrotne stosowanie preparatów i wysokiego ciśnienia do usuwania graffiti po pewnym czasie musi odbić się na jakości elewacji. Z tego powodu jeżeli borykacie się Państwo z uporczywym dewastowaniem Waszych obiektów polecamy zabezpieczenie ich powłoką antygraffiti. O tym więcej w odnośniku.

Jakie są inne metody walki z graffiti

Za rozwiązanie problemu nie powinniśmy uznawać zamalowania graffiti farbą. Po pewnym czasie nieusunięte graffiti może przenikać przez nałożoną farbę. Drugie niebezpieczeństwo jest takie, że brak oddychalności tynku (ze względu na wielokrotne warstwy farby) doprowadzi do jego degradacji. Dzieje się tak szczególnie na powierzchniach dyfuzyjnych.

Jak przebiegały dotychczasowe prace usuwania graffiti

Usługi wykonywaliśmy już niemal w całej Polsce - głównie w Warszawie, w Gdańsku, Toruniu, Bydgoszczy, Koszalinie, Gdyni i Sopocie. Częstym miejscem naszej pracy jest kolej i budynki przy torach, mosty, wiadukty, ale niejednokrotnie są to budynki w centrum miast. Zlecenia otrzymujemy również z osiedli oraz z rejonów przemysłowych.

Ile czasu zajmuje usuwanie zanieczyszczeń?

Czas zawsze oceniamy po oględzinach powierzchni. Prace wykonujemy w ustalonym harmonogramie. Nie da się tego jednoznacznie ustalić, bo wpływa na to zbyt wiele czynników. Niektóre prace zajmują godzinę, inne, wieloetapowe 6 godzin dla tej samej powierzchni.

Jakie jest działanie środków czyszczących na środowisko? Czy jest szkodliwe?

Stosowane przez nas środki są opatrzone atestem PZH przez co nie są szkodliwe dla roślin. Ich działanie jest przerwane po kontakcie z wodą, a zmywanie z powierzchni mogą być spuszczane do studzienek, bez szkody dla gleby lub roślin.

Czy Klient otrzymuje gwarancję, że graffiti zostanie usunięte?

Zawsze przed rozpoczęciem pracy oceniamy materiał i farby użyte do wykonania graffiti. Dopiero po oględzinach obiektu możemy ocenić, jakie będą przewidywane efekty pracy. Klient otrzymuje informacje, a my przechodzimy do działania. Jeżeli przewidujemy problemy zawsze informujemy o tym Klienta.

Czy samodzielne czyszczenie graffiti przynosi takie efekty jak w przypadku pracy wyspecjalizowanej firmę?

Zacznijmy od tego, że pytanie jest tendencyjne. Wiadomo, że napiszemy, że specjaliści robią to lepiej, mało tego, nigdzie w internecie nie znaleźliśmy informacji, że samemu można skutecznie usunąć graffiti. Być może komuś się to udało. Niestety napotykamy tu na kilka trudności:

  • Po pierwsze, liczy się doświadczenie w doborze środków myjących.
  • Po drugie, większość środków myjących nie jest dostępna w zakupie dla konsumentów. Można je sprowadzać tylko w dużych ilościach, na kontraktach z firmami dystrybucyjnymi.
  • Po trzecie, środki profesjonalne różnią się jakością od środków konsumenckich
  • Po czwarte, do usuwania graffiti nie jest potrzebny jedynie środek myjący i dowolna myjka ciśnieniowa, ale cały system odpowiednio dobrany stosowanie do rodzaju zabrudzenia - w tym wypadku graffiti jak i materiału, z którego wykonana jest czyszczona powierzchnia. Taki system składa się z odpowiednio z wyszkolonego operatora, myjki ciśnieniowej z regulacją ciśnienia i grzania wody, odpowiednio dobranych środków myjących.

Przestrzegamy, że w  efekcie samodzielnego usuwania graffiti można ponieść duże koszty związane z odpowiednią naprawą czyszczonej powierzchni , niekiedy efekty złej techniki mycia pojawiają się po pewnym czasie. Po szczegóły radzimy zajrzeć na fora internetowe.

Usuwanie graffiti oraz mycie elewacji kamienicy

Autor: Zbigniew Seklecki | 5 maja 2018

Graffiti to prawdziwa zmora kamienic i budynków w obszarze przemysłowym oraz w gęstej zabudowie starego miasta. Na zdjęciach przedstawiamy kilka ostatnich realizacji wykonanych na bydgoskich i gdańskich kamienicach. Efekt czyszczenia nie jest szkodliwy dla farby, tynku, czy cegły – zależnie od materiału używamy tu stosowne urządzenia. Niemałe znaczenie ma też farba, którą wykonano graffiti –…

Zabezpieczanie powierzchni przed graffiti – powłoka antygraffiti

Autor: Zbigniew Seklecki | 27 listopada 2017 |

Zabezpieczenie antygraffiti polega na pokryciu części lub całej elewacji powłoką antygraffiti. Z reguły pokrywa się przestrzeń na wysokości do 4 m wysokości za pomocą odpowiedniego preparatu. Środek nakłada się w kilku warstwach. Liczba warstw uzależniona jest od powierzchni, którą chcemy zabezpieczyć. Na chropowatą powierzchnię działa wyłącznie metoda natryskowa. Powłoka nie chroni co prawda przed powstaniem…

Doradzimy profesjonalne metody usuwania graffiti. Gwarancji efektu udzielamy po oględzinach obiektu. Wtedy również ustalamy ostateczną cenę pracy.