Mycie paneli fotowoltaicznych i baterii słonecznych

cena mycia paneli fotowoltaicznych i baterii słonecznych

Oferujemy kompleksowe usługi mycia paneli fotowoltaicznych i baterii słonecznych zarówno dla osób prywatnych jak i przedsiębiorstw.

Prace realizujemy zgodnie z harmonogramem i ustaleniami z Klientem. Wykonujemy ją na terenie całej Polski. Gwarantujemy profesjonalne czyszczenie modułów bez ryzyka ich uszkodzenia. Rozliczamy się na podstawie umowy i faktury VAT.

Regularne mycie paneli fotowoltaicznych przede wszystkim:

  • podnosi ich wydajność energetyczną do maksimum
  • przedłuża ich żywotność

Te dwa punkty omawiamy w dalszej części publikacji, pod galerią zdjęć

Istotą sprawnego działania paneli fotowoltaicznych jest czystość ich powierzchni roboczej. Liczy się tu wydajność i zabezpieczenie przed zabrudzeniem.

Panele powleczone powłokami ochronnymi są skutecznie chronione przed opadami deszczu i zanieczyszczeniami do momentu, gdy zostaną zabrudzone.

Gromadzące się warstwy brudu, kurzu, czy osadu deszczowego nie mogą być samoistnie usunięte – wymagana jest tu nasza ingerencja.

Zalecamy regularne mycie ich powierzchni, które przywraca właściwości funkcjonalne i ochronne. Niweluje straty generowanego prądu (które mogą wynieść nawet 15-20% po roku).

Cennik mycia paneli fotowoltaicznych

Poniżej możecie Państwo wykalkulować przybliżoną cenę konserwacji paneli fotowoltaicznych lub baterii słonecznych. Po uzyskanie dokładnej wyceny zapraszamy do kontaktu.

Zdjęcia z realizacji

Jak przebiega mycie paneli fotowoltaicznych:

Korzystając z ciepłej wody demineralizowanej i miękkiej szczotki zamocowanej na teleskopowej lancy możemy dosięgnąć powierzchni do 26 metrów.

Do pracy stosujemy wodę demineralizowaną w pięciostopniowym systemie filtracji IONIC.

Tym sposobem usuwamy wszystkie, nawet wieloletnie zanieczyszczenia, bez uszczerbku dla paneli. Ich powierzchnia pozostaje krystalicznie czysta dzięki czemu spełnia swoją funkcję pochłaniania energii słonecznej tak, jak nowe urządzenia.

Przewertowaliśmy ponad setkę publikacji na temat wydajności energetycznej zabrudzonych paneli fotowoltaicznych. Niestety, nie ma na ten temat wielu badań.

Wszystkie opinie opierają się na trzech sensownych badaniach z Niemiec i Szwajcarii, prowadzonych w latach 1999-2015. Jak na fotowoltaikę, jest to dość krótki okres, biorąc pod uwagę fakt, że średnia żywotność paneli wynosi 20-25 lat.

Mycie paneli fotowoltaicznych przywraca pełen uzysk energetyczny

Jest to ważna informacja szczególnie dla przedsiębiorców, którzy zasilają firmy, hale, albo czerpią korzyści z farm energii.

Oczywiście nadal należy liczyć się z warunkami atmosferycznymi, które skutecznie obniżają potencjał paneli.

Gospodarstwa domowe nie muszą szczególnie przejmować się tym zagadnieniem, gdyż spadek wydajności zabrudzonych paneli wynosi od kilku do 15-20%. Dopiero mocno zabrudzone panele fotowoltaiczne wymagają czyszczenia.

Ale po kolei…

Po jakim czasie warto myć panele fotowoltaiczne w przedsiębiorstwie?

Poniższe zalecenia powstały w oparciu od doświadczenia naszych klientów, ale też nie można ich traktować ogólnikowo. Każdy obiekt boryka się z innymi warunkami.

Tu wiele zależy od lokalnych zanieczyszczeń. Nie bez powodu też farmy solarne powstają z dala od pól uprawnych, obszarów domków jednorodzinnych i wysoce emisyjnych terenów przemysłowych. To miejsca które szczególnie kumulują zanieczyszczenia osadzające się na dachach, i fotowoltaice. W takich miejscach zalecamy mycie paneli nawet co 6 miesięcy.

W normalnych warunkach zanieczyszczenia powstają dopiero po około 6-7 miesiącach. Powodem jest to, że panele słoneczne oczyszczone wodą demineralizowaną utrzymują właściwości antystatyczne przez pewien czas. Dopiero po tym okresie na części modułów fotowoltaicznych tworzą się zaczątki osadów, naloty kurzu, smogu. Po 12 miesiącach od mycia, kiedy wierzchnia warstwa pokrywa drobnym osadem mniej więcej całą powierzchnię paneli rozpoczyna się druga faza kolonizacji zanieczyszczeń. To ona właściwie zaczyna blokować dostęp promieni słonecznych w istotnej dla przedsięwzięcia skali.

Czyszczenie paneli fotowoltaicznych zalecamy dokonywać średnio raz do roku

W domach jednorodzinnych czyszczenie paneli powinno odbywać się rzadziej z uwagi na koszty. Najlepiej w przedziale 2-5 lat. Optymalnie co 2 lata.

Uwaga! Jeżeli zależy Państwu na dłuższej żywotności modułów fotowoltaicznych, zalecamy regularne mycie

  • W przypadku przedsiębiorstw i farm fotowoltaicznych – co 1 rok.
  • W przypadku gospodarstw domowych – optymalnie co 2 lata

Niestety żadne badanie nie wskazuje czasu wydajnego działania paneli. Niemal wszędzie zaś znajdziemy informacje o konserwacji paneli fotowoltaicznych. Zwykle panele myje się z pomocą wody i czyści szmatką z mikrofibry – problem polega na tym, że umycie wszystkich paneli zajęłoby nam wiele czasu.

Z jakimi zanieczyszczeniami można mieć do czynienia, gdy posiadacie Państwo panele fotowoltaiczne lub baterie słoneczne:

Najbardziej uciążliwy jest mech i glony, gromadzące się na krawędziach paneli fotowoltaicznych. Powstają one głównie w miejscach, gdzie woda miesza się z brudem / kurzem. Tego typu masa jest idealnym podłożem dla zarodników roślin. Panele warto czyścić cyklicznie, w odstępach na tyle krótkich, by roślinność nie zdążyła się dobrze wykształcić.

Miejscowo na solarach pojawiają się również ptasie odchody – o ile na niewielkich powierzchniach można dokonać samemu regularnego czyszczenia, to w przypadku wielkich paneli jest to niemożliwe. Odchody zwykle nie są szkodliwe – dopiero większa ich ilość może penetrować warstwy ochronne paneli.

Czego nie należy robić:

Struktura paneli jest delikatna i podobnie jak w przypadku karoserii samochodowej nie należy jej myć z pomocą nieprzystosowanych gąbek lub szczotek. Nie rekomendujemy również stosowania nieznanych detergentów czyszczących, chyba że producent wykazuje wszelkie atesty i posiada stosowne certyfikaty skutecznego działania. Mycie ciśnieniowe z wykorzystaniem zbyt wysokiego ciśnienia również nie jest wskazane.

Oferta mycia paneli słonecznych

Proszę zauważyć, że cena czyszczenia paneli fotowoltaicznych lub baterii słonecznych uzależniona jest od stopnia zabrudzenia ich powierzchni, a także czasu od ostatniego mycia. Poniżej możecie Państwo wykalkulować przybliżoną cenę usługi. Ostateczną wycenę podajemy po oględzinach obiektu na miejscu.

Mycie fotowoltaiki z pomocą środków chemicznych jest polecane w przypadku niewielkiego metrażu. Zlecenie usługi mycia profesjonalnego jest tańsze i skuteczniejsze już po umyciu 20 m². Ponadto korzystając z przystosowanych do tego myjek jesteśmy w stanie równomiernie oczyścić całą powierzchnie paneli, co pozwala im pracować ze 100% skutecznością.

Samodzielne mycie paneli fotowoltaicznych jest możliwe głównie w warunkach użytku domowego.

Nie zalecamy stosować do tego detergentów jeśli brud nie schodzi przy użyciu wody i mikrofibry lepiej jest zamówić usługę czyszczenia, niż dobierać środek czyszczący. Podkreślamy, że negatywne skutki złego doboru środka moga ujawnić się dopiero po kilku myciach, a w dodatku, jeśli powłoka detergentu nie zostanie dokładnie umyta, może blokować część promieniowania słonecznego.

Kiedy szczególnie warto myć panele fotowoltaiczne

Największy uzysk energetyczny otrzymuje się od kwietnia do września, dlatego czyszczenie paneli fotowoltaicznych jest kluczowe na wiosnę. Z uwagi na ilość zleceń, zachęcamy Państwa do umówienia się na termin odpowiednio wcześniej.

Jeśli się Państwo spóźnicie w maju, to warto wiedzieć, że czerwiec jest kluczowym miesiącem pod kątem uzysku energetycznego.

Doradzimy profesjonalne i ekologiczne środki, ustalimy wstępną cenę.

czyszcenie paneli fotowoltaicznych sco

Czym myć panele fotowoltaiczne

Najlepsze efekty czyszczenia paneli PV otrzymuje się wykorzystując metodę delikatnego szorowania ciepłą wodą demineralizowaną. Pozwala to dokładnie oczyścić całą powierzchnię paneli z zanieczyszczeń atmosferycznych, kurzu oraz nalotu organicznego. Firmy podejmujące się tych usług korzystają z teleskopów, dzięki czemu z łatwością docierają do wszystkich paneli oczyszczając…

Czym myć panele fotowoltaiczne

Najlepsze efekty czyszczenia paneli PV otrzymuje się wykorzystując metodę delikatnego szorowania ciepłą wodą demineralizowaną. Pozwala to dokładnie oczyścić całą powierzchnię paneli z zanieczyszczeń atmosferycznych, kurzu oraz nalotu organicznego. Firmy podejmujące się tych usług korzystają z teleskopów, dzięki czemu z łatwością docierają do wszystkich paneli oczyszczając…