Mycie sidingu – jak to robimy w szczegółach

mycie sidingów

Siding to piękna konstrukcja, która utrzymana w czystości pozwala zachować wszystkie swoje właściwości przez lata. Naszym zadaniem jest zarówno doraźne oczyszczanie sidingów z pleśni oraz jesiennych i zimowych zanieczyszczeń, a także przywracanie im dawnej świetności po wieloletnich zabrudzeniach.

Z sidingu usuwamy glony, mech, nalot, zbierający się osad (powstały po opadach atmosferycznych), a także kurz i warstwy brudu.

Stosujemy metodę mycia za pomocą miękkiej szczotki teleskopowej z użyciem ciepłej wody demineralizowanej o temperaturze maksymalnie do 55o C. Wyższa temperatura, powyżej 60C może powodować odkształcenia sidingu (!), falowanie i przemieszczanie się poszczególnych elementów względem siebie.

Do pracy wykorzystujemy miękką szczotkę, której włosie wnika w strukturę sidingu oraz łączenia paneli, dzięki czemu woda dokładnie wypłukuje zabrudzenia z porów wszystkich elementów elewacji.

Szczotka teleskopowa pozwala nam skutecznie umyć sidingi do 20 metrów wysokości. Nie używamy przy tym rusztowań, dźwigów, ani podnośników, co znacznie skraca czas całej pracy i zmniejsza koszt usługi.

Dlaczego nie należy używać myjki wysokociśnieniowej do mycia elewacji z sidingu?

Mycie myjką wysokociśnieniową może spowodować problem naruszenia zatrzasków łączących poszczególne panele sidingu. Problem polega na tym, że panele mogą się w przyszłości przemieszczać podczas zmian temperatur, a później pod wpływem wiatru mogą się obluzować. Powstaje ryzyko rozszczepienia paneli, co doprowadzi do nieodwracalnych zmian – w ostateczności trzeba będzie nakładać siding na nowo. Kolejną wadą mycia sidingu z pomocą myjek wysokociśnieniowych jest to, że woda może również wchodzić w wewnętrzną cześć panelu. Ściśle mówiąc, woda przedostaje się na ścianę, powoduje to powstawanie jej zawilgocenia, co może przyczynić się do powstania efektu murszenia się ścian oraz niszczenia konstrukcji nośnej – stelażu sidingu.

Omówione powyżej skutki mycia metodą wysokociśnieniową często nie są zauważalne zaraz po myciu. Czasem objawiają się dopiero dwa lata później. Wtedy niestety jest już zbyt późno, by cofnąć zmiany i dokonać konserwacji.

Nasza metoda mycia sidingów

Z opisanych powyżej powodów stosujemy myjki o miękkim włosiu, niedużym ciśnieniu wody demineralizowanej oraz wykorzystujemy temperaturę do 55 o C. Połączenie tych czynników pozwala osiągnąć bardzo dobre efekty mycia, usunąć osad z porów sidingu i nie wyrządzać szkód strukturalnych elementom konstrukcji. Włosie szczotki poruszając się pod kątem rozwartym do mytej powierzchni sprawia, że szczotka skutecznie usuwa zaschnięte zanieczyszczenia, glony i pleśń.

Ta metoda mycia sidingu wodą demineralizowaną wydłuża czas czystości sidingu ponad dwukrotnie względem mycia ciśnieniowego.

Warto dodać jeszcze, że nie korzystamy z substancji chemicznych, które dobrze usuwają ogniska grzybów, albo wybielają sidingi i mogą powodować kruszenie paneli. Tego typu środki z czasem mogą działać niekorzystnie na strukturę sidingu, co po kilku latach może objawić się odkształceniami.


Sidingi myjemy metodą dwuetapową

Najpierw myjemy poszczególne panele w pionie, ruchami góra – dół, usuwając największe zabrudzenia. Woda zbiera zewnętrzne zanieczyszczenia, szczotka narusza strukturę glonów i odblokowuje trudne do usunięcia, zaschnięte nieczystości.

Następnie myjemy poszczególne elementy wzdłuż (prawo – lewo), równolegle do połączeń. W tym etapie szczotka z wodą myje wszystkie szczeliny i łączenia. Ważne jest to, że szczotka jest zamontowana przegubowo na teleskopie, co umożliwia większą penetrację powierzchni. Łatwiej nam dostać się we wszystkie zagłębienia. To pozwala usunąć źródło zanieczyszczeń, często schowane w strukturze sidingu.

Podsumowując:

  • Sidingi myjemy szczotką teleskopową do wysokości 20 metrów – nie używamy przy tym rusztowań i dźwigów, co zmniejsza czas pracy oraz jej koszty.
  • Myjka o miękkim włosiu dokładnie wnika w pory sidingu usuwając zarówno widoczne zabrudzenia, jak i te, które tkwią w strukturze elewacji. To pozwala wydłużyć czas, przez który elewacja pozostanie czysta (niemal dwukrotnie w stosunku do mycia metodą wysokociśnieniową)
  • Nie używamy chemii, ani zbyt wysokiej temperatury, które mogą uszkodzić sidingi.
  • Nie zalecamy korzystania z myjek wysokociśnieniowych do mycia sidingów, które mogą trwale uszkodzić elewację. Szczegóły wyjaśniliśmy w tekście.
  • Ostatecznej wyceny zlecenia dokonujemy na miejscu, po oględzinach obiektu.

Zapraszamy do kontaktu, aby umówić się na dogodny termin.

Cennik mycia sidingu:

*Cennik podany na stronie internetowej nie jest ostateczną ceną wykonania usługi. Jest ceną poglądową.
Dokładną wycenę przedstawiamy po oględzinach obiektu i doprecyzowaniu zakresu prac.

Zobacz też cenę mycia elewacji wykonanych z innych materiałów

Doradzimy profesjonalne i ekologiczne środki, ustalimy wstępną cenę.

Czyszczenie elewacji w woj. pomorskim – realizacje

W tym kwartale wykonaliśmy kilka usług kompleksowego czyszczenia elewacji, które miały miejsce w Gdańsku, Gdyni, Kościerzynie, Słupsku, Tczewie, Kwidzynie i Malborku. Pracę objęły też kilka obiektów przemysłowych znajdujących się poza obszarami zurbanizowanymi. Cieszymy się z tego, że wszystkie usługi zrealizowaliśmy terminowo i z należytą dokładnością.…

Czyszczenie elewacji w woj. pomorskim – realizacje

W tym kwartale wykonaliśmy kilka usług kompleksowego czyszczenia elewacji, które miały miejsce w Gdańsku, Gdyni, Kościerzynie, Słupsku, Tczewie, Kwidzynie i Malborku. Pracę objęły też kilka obiektów przemysłowych znajdujących się poza obszarami zurbanizowanymi. Cieszymy się z tego, że wszystkie usługi zrealizowaliśmy terminowo i z należytą dokładnością.…