renowacja kostki brukowej

Renowacja powierzchni kostki brukowej wymaga pieczołowitej pracy na każdym jej odcinku. Zależnie od intensywności zabrudzeń jesteśmy w stanie umyć całą powierzchnię jednym urządzeniem, albo korzystamy z wielu metod i różnego sprzętu.

W poniższych punktach opisujemy same trudne zanieczyszczenia, z którymi trudno jest sobie poradzić bez profesjonalnego sprzętu. Przejdźmy do konkretów.

Jak przebiega usługa renowacji kostki

Z reguły do czynienia mamy z różnymi zanieczyszczeniami. Każde z nich wymaga innego podejścia:

Usuwanie mchu i nalotu roślinnego, zielonych przebarwień zależy od stopnia zazielenienia. Delikatne zanieczyszczenia poddają się mocy myjki ciśnieniowej, do trudniejszych korzystamy ze specjalnej maszyny odsysającej zanieczyszczenia. Jej działanie przedstawiamy na poniższym filmie.

 

Mech i zazielenienie na kostce powstają szczególnie w miejscach zacienionych, w których zbiera się woda, są blisko zieleni, albo nieprawidłowo wykonana została podbudowa kostki. Sroga zima po części usuwa zarodniki roślinności, ale nie możemy liczyć, że znikną większe kolonie mchu. Roślinność na kostce jest śliska i może być niebezpieczna dla przechodniów – szczególnie gdy z bruku korzystają osoby starsze, albo dzieci. Z tego powodu mchu i zazielenienia warto pozbyć się możliwie wcześnie. Skuteczną ochroną przed ponownym pojawianiem się mchu może być impregnacja kostki.

 

Czyszczenie kostki brkuowej po remoncie, czy budowie jest najbardziej pracochłonne. Z tego powodu wykłada się kostkę dopiero po wybudowaniu budynku i zabezpiecza się ją podczas prac remontowych. Część zanieczyszczeń musimy usuwać ręcznie, z pomocą szpachli z innymi radzą sobie preparaty rozmiękczające farby i resztki materiałów budowlanych. Większość pracy wykonuje maszyna czyszcząco-odsysająca, z której pomocą jesteśmy w stanie szybko  oczyścić 90% powierzchni pobudowanej. W przypadku trudniejszych zanieczyszczeń dokonujemy piaskowania nawierzchni. Piaskowanie otwiera pory kostki brukowej, dlatego po tym zabiegu wymagana jest impregnacja kostki.

 

Najbardziej uciążliwe są tłuste plamy. Szczególnie gdy kostka nie była impregnowana trudne do wyczyszczenia będą plamy oleju i tłuszczu. Z reguły olej na kostce pojawia się za sprawą samochodów, natomiast tłuszczu możemy się spodziewać po grillowaniu. Nie można tu liczyć na deszcz, który zmyje te zanieczyszczenia – z czasem pozostaną wyschnięte plamy. Aby zabezpieczyć kostkę radzimy usuwać je od razu po pojawieniu się ich. To najskuteczniejsza metoda.

Tego typu plamy usuwamy z pomocą myjki i uprzednio zastosowanego detergentu.

Oleje są szczególnie nie przyjemne dla kostki, bo wnikają w pory, wysychają i zmieniają barwę kamienia.

 

Jeśli masz do czynienia z niewielkimi zanieczyszczeniami tłuszczu i chcesz się ich pozbyć samodzielnie zalecamy połączyć ciepłą wodę z płynem do mycia naczyń, albo innym środkiem rozpuszczającym tłuszcz. Uwaga – w przypadku kamienia nie należy stosować środków bazujących na kwasie cytrynowym.

Impregnacja kostki jest zasadnym elementem renowacji – jak wiadomo, zabezpiecza przed powstawaniem kolejnych zanieczyszczeń. Wiele osób pyta nas na jak długo. Tutaj odpowiedź jest niejednoznaczna – warstwa impregnatu narażona na działanie czynników atmosferycznych, wilgoci, kurzu wytrzymuje niekiedy rok, innym razem nawet trzy lata. O tym co ile należy czyścić kostkę brukową i ją impregnować decydujemy zazwyczaj na miejscu, po oględzinach jej otoczenia. Impregnacja pozwala zmniejszyć koszty kolejnego czyszczenia kostki do prostych zabiegów mycia z pomocą myjki zmiennociśnieniowej. Warto wtedy ponownie zaimpregnować kamień.

 

Usuwanie wykwitów z kostki jest najmniej pracochłonną pracą. Wykwity wapienne usuwa się dość łatwo, lecz problemem jest renowacja kostki w taki sposób, by wykwity nie powracały po kilku miesiącach. Kluczowe tutaj będzie właściwe usuwanie ich z wykorzystaniem detergentów, które penetrują strukturę wykwitów, a nie tylko usuwają ich wierzchnią warstwę. Dobrym zabezpieczeniem przed pojawianiem się wykwitów na kostce brukowej jest nakładanie impregnatów, lecz to należy robić zawsze po oczyszczeniu kostki. Nie zalecamy też łączyć różnych preparatów.

czyszczenie murków - po pracy

Czyszczenie kostki i murku z kamienia. Tuż pod murkiem widać jeszcze nieumyty fragment.

Cennik renowacji kostki brukowej

Jeśli na kostce znajdują się wyżej opisane zanieczyszczenia, cena będzie wyższa, natomiast jeżeli zanieczyszczeń jest mało i kostka wymaga tylko mycia cena nie będzie wygórowana. Ostateczną cenę z reguły podajemy na miejscu, po oględzinach miejsca pracy. Ułatwieniem dla nas będzie możliwość odprowadzania wody lub popłuczyn, podłączenie do prądu oraz źródła wody.

Doradzimy profesjonalne i ekologiczne środki, ustalimy wstępną cenę.

mycie kostki brukowej Toruń SCO CLEAN UP

Czyszczenie kostki brukowej Toruń i okolice

Czyszczenie kostki brukowej w Toruniu i okolicach to jedna z najczęściej zamawianych u nas usług. Specjalizujemy się w myciu i czyszczeniu powierzchni płaskich oraz pionowych. Naszą specjalizacją jest czyszczenie specjalistyczne, to znaczy takie, które pozwala usunąć trudne, wieloletnie zabrudzenia, abyście Państwo mogli z powodzeniem dokonywać…

kostka brukowa cennik

Mycie kostki brukowej cennik

Cennik mycia kostki brukowej W poniższym cenniku możesz wykalkulować cenę mycia kostki brukowej. Ostateczna cena może się jednak różnić od podanej przez kalkulator, zależnie od siły zabrudzeń. O szczegółach wyceny piszemy poniżej. Przed rozpoczęciem pracy ustalimy cenę całego zlecenia. Zapraszamy do kontaktu aby omówić szczegóły…

pytania i odpowiedzi

Częste pytania i nasze odpowiedzi – jak działamy SCO CLEAN UP

Dlaczego warto czyścic elewacje Od tego pytania chcemy zacząć , bo wiele osób  zadaje je w trakcie rozmowy. To może oznaczać, że słyszeliście Państwo o tego typu usługach, ale nie macie do nich przekonania. Nic dziwnego, w końcu to kolejne koszty. O atutach mycia i…