Czyszczenie fotowoltaiki – usługi specjalistyczne

Czyszczenie fotowoltaiki

Oferujemy czyszczenie paneli fotowoltaicznych od poziomu gruntu do 26 metrów wysokości.

  • Efektywnie myjemy panele fotowoltaiczne z wykorzystaniem demineralizowanej wody i delikatnych szczotek. Efekt mycia jest bardzo dobry, usuwa nawet duże, wieloletnie zanieczyszczenia.
  • Czynnik roboczy nie podrażnia powierzchni paneli, a sam proces nie zalewa ich dużą ilością wody. Nie wykorzystuje wysokiego ciśnienia, które mogłoby doprowadzić do uszkodzeń.
  • Woda demineralizowana, oczyszczona w 5-stopniowym systemie IONIC nie tylko dokładnie zbiera cząstki zabrudzeń, ale też nadaje powierzchni właściwości antystatyczne.

Więcej na ten temat piszemy w dziale mycie paneli fotowoltaicznych

Dlaczego należy czyścić panele fotowoltaiczne

Niemieckie badania w tym zakresie i moda na fotowoltaikę wyprzedzają nas o ok. 15 lat. To dość długi czas aby zaobserwować długotrwałe zjawiska w branży.

Na początku chcemy powiedzieć, że obalono zapewnienia producentów paneli słonecznych, iż moduły te mają zdolności samoczyszczące i w normalnych warunkach nie ma potrzeby ich mycia. To niestety nie prawda, bo po roku każda instalacja wymaga mycia.

Zależnie od położenia, co omówimy dalej, zanieczyszczenie może wynosić od 2 do 20 % rocznie. Wiąże się to ze spadkiem uzysku energetycznego, a także ryzykiem uszkodzenia paneli. Ten drugi efekt może zajść najszybciej po 8 latach użytkowania bez konserwacji, choć realne skutki ujawniają się zwykle po 11-12 latach zaniedbań (czyli tuż po okresie gwarancji na sprzęt).

Mycia paneli warto podjąć się przynajmniej przy 15% zabrudzenia powierzchni paneli zasilających gospodarstwo domowe,

i już przy 5-10% zabrudzenia dla dużych powierzchni paneli fotowoltaicznych, zakładanych komercyjnie, albo dla przedsiębiorstw, hal produkcyjnych, czy farm solarnych.

Powodem tych różnic procentowych jest z jednej strony koszt usługi mycia, albo koszt wykonania mycia samemu. Koszt mycia 100 metrów2 paneli wynosi ok. 550-700 zł netto z dojazdem do Klienta.

Drugim powodem jest uzysk energetyczny, który opisujemy poniżej.

Jak długo panele słoneczne są zabezpieczone?

Z drugiej strony przy większych powierzchniach znaczenie ma wydajność paneli. Początkowo, w fazie nowości, albo po umyciu panele są odporne na zanieczyszczenia. Osad i deszcz zbierają się na krawędziach paneli. Dopiero po kilku (minimum 6) miesiącach, a nawet kilkunastu miesiącach większe stężenie osadu sprawia, że nie jest on wypłukiwany, a osadza się na całej powierzchni paneli. Tworzy swojego rodzaju zaporę dla promieniowania słonecznego skutecznie obniżając produkcję energii (najlepiej widać ją na wykresach nasłonecznienia rok do roku). W dodatku, nagromadzona warstwa pyłu, kurzu, osadów z kominów, czy osadów drogowych stanowią podłoże dla porostów, które skrzętnie wykorzystują powierzchnie.

Nie możemy jednoznacznie stwierdzić, czy porosty są niebezpieczne dla paneli, bo nigdzie nie znaleźliśmy potwierdzenia tej teorii.

Jak często należy dokonać czyszczenia paneli fotowoltaicznych

W obrębie gospodarstwa domowego, w normalnych miejskich warunkach panele należy myć co 3-4 lata. Częstotliwość się zwiększa, jeśli miasto ma wysokie stężenie spalin, smogu i zanieczyszczeń z kominów w sezonie zimowym. Naszym zdaniem realnie można nawet zlecać mycie fotowoltaiki raz na 5 lat, wraz z myciem dachu.

W przypadku farm, albo przemysłowego użytku konserwacji paneli fotowoltaicznych dokonuje się znacznie częściej, zwykle raz do roku. Po tym czasie straty w efektywności rosną do 15-20%.

Najbardziej obciążone kosztami mycia są farmy położone nisko, przy ziemi, znajdujące się w okolicach terenów rolniczych. Tam zwykle właściciel dysponuje odpowiednim sprzętem do ich oczyszczania.

Efekt mycia paneli fotowoltaicznych utrzymuje się przez 3-4 miesiące. Panele pozostają relatywnie czyste jeszcze przez kolejne 3 miesiące. Później rozpoczyna się faza osadzania pierwszych zanieczyszczeń. W drugiej fazie, po ok 12-16 miesiącach od umycia panele na całej powierzchni zaczynają zbierać zanieczyszczenia. Dlatego najszybszy typowy czas ponownego mycia wypada po 12 miesiącach.

Częste problemy farm fotowoltaicznych

Mycie paneli fotowoltaicznych na farmach energetycznych jest niestety częste.

Raz z uwagi na skalę przedsięwzięcia, gdzie obniżenie wydajności o 5-7% uzysku ma znaczenie dla budżetu. Warto podkreślić, że jednorazowa usługa czyszczenia modułów fotowoltaicznych mieści się w kosztach rzędu 2% obrotu. Z tego powodu dokonuje się jej raz na około 6-10 miesięcy, aby uzysk był bliski 100% i nie spadał poniżej 90%.

Bezpieczne metody czyszczenia paneli fotowoltaicznych

Zastosowanie nadmiernej ilości wody pod ciśnieniem jest wykluczone. Pod wpływem wysokiego ciśnienia może dojść do naprężeń części paneli, przedostania się wody pod ramy modułów. To wiąże się też z ryzykiem delaminacji, czyli degradacji struktur ochronnych kompozytu. Tak uszkodzone panele fotowoltaiczne będą praktycznie wymagały wymiany.

Z tego powodu odradzamy Państwu zatrudniania usługodawców stosujących myjki wysokociśnieniowe. Nawet jeżeli efekt mycia jest dobry, to po kilku takich zabiegach może dojść do naruszenia struktury paneli, zawilgocenia ich, a w konsekwencji do uszkodzeń. Niestety nie każda firma ze sprzętem zadbała o swoje zaplecze technologiczno-wiedzowe.

Nasze działanie opiera się na technologii mycia z pomocą wody demineralizowanej i delikatnych szczotek. Oczyszczona i ciepła woda doskonale zbierają zanieczyszczenia, a szczotki docierają we wszystkie potrzebne miejsca paneli.

W dodatku stosowana przez nas metoda umożliwia pracę w obszarze 26 metrów od operatora, dzięki czemu możemy zarówno myć panele fotowoltaiczne na dachach budynków, hal, wyższych farm.

Łatwy dostęp i duży zasięg działania niweluje koszty wykorzystania dźwigów, rusztowania i podnośników, które byłyby potrzebne przy innych metodach.

Badania:

Long-term behavior of PV systems, H. Häberlein. Ch. Renken, Berner Fachhochschule, Hochschule für Technik und Architektur, Burgdorf, Switzerland, 2003 r.

Kategorie:

Doradzimy profesjonalne i ekologiczne środki, ustalimy wstępną cenę.

maszynowe doczyszczanie posadzek SCO CLEAN UP

Mycie i czyszczenie posadzek przemysłowych cennik

Usługi czyszczenia podłóg przemysłowych są niezbędne do zapewnienia odpowiedniego poziomu jakości w przemyśle. Przyczyniają się też do poprawy bezpieczeństwa w miejscu pracy.  Podłogi przemysłowe są narażone na duże zużycie z powodu prowadzonej działalności i wymagają regularnego czyszczenia oraz konserwacji. Utrzymanie ich w dobrym stanie pozwala…

mycie elewacji krakow

Oferujemy mycie elewacji wykonanych z różnych materiałów na terenie Krakowa i szerzej województwa Małopolskiego

Cennik poszczególnych usług znajdziecie Państwo poniżej. Można w nim łatwo wyliczyć przybliżoną cenę usługi. Dokładnej wyceny dokonujemy po ustaleniu szczegółów – prześlemy Państwu dokładną ofertę. Prace wykonujemy z poziomu gruntu do wysokości 26 metrów. Jest to realna wysokość robocza, a nie jedynie deklarowana, dzięki czemu…

pranie wykladzin biurowych Poznań

Pranie dywanów i wykładzin biurowych oraz wielkopowierzchniowych Łódź – cennik

Oferujemy pranie i czyszczenie wykładzin biurowych w Łodzi oraz okolicach. Usługi realizujemy zgodnie z ustalonym terminem. Na podstawie struktury dywanów lub wykładzin dobieramy metody prania. Usuwamy trudniejsze zabrudzenia. Zapraszamy do kontaktu po więcej informacji. Zapoznaj się także z naszym poglądowym kalkulatorem cen. Co oferujemy: pranie…

Czyszczenie kostki brukowej Gdańsk, Gdynia, Sopot – usługi profesjonalne

Realizujemy usługi czyszczenia kostki brukowej w Gdańsku, Sopocie oraz Gdyni. Oferujemy kompleksowe czyszczenie powierzchni płaskich zarówno na terenach firmowych i prywatnych oraz prace czyszczenia specjalistycznego wewnątrz budynków. Myjemy i doczyszczamy powierzchnie poziome i pionowe wykonane z różnych materiałów. Nasze bogate doświadczenie i stałe inwestycje w…

Usługi Mycia kostki brukowej – Warszawa, mazowieckie

Usługi realizujemy na obszarze całej Warszawy i znacznie szerzej – w różnych rejonach Polski. Zachęcamy do zapoznania się z kalkulatorem cen aby uzyskać szybką, wstępną wycenę. Dokładniejszych informacji udzielamy przez telefon. Zapraszamy do kontaktu. Czego dowiesz się z tego tekstu: Liczne zabrudzenia smogiem lub pyłem…

Hydropiaskowanie cegły i kamienia – Cennik

Pozostałości tynków, cementu, farb i innych materiałów budowlanych stanowią trudną warstwę do usunięcia z kostki brukowej lub posadzki za pomocą tradycyjnych metod mycia. Z pomocą przychodzi piaskowanie, które jest usługą drogą, lecz niezmiernie skuteczną w tak trudnych przypadkach. Piaskowanie może być zastosowane po skuwaniu tynków…