Czyszczenie piaskowca

Czyszczenie piaskowca odbywa się z wykorzystaniem dwóch metod – zmiennociśnieniowej i ręcznej. Zależnie od rodzaju kamienia oraz stanu zabrudzenia wybieramy skuteczniejszą z nich.

Piaskowiec jest bardzo atrakcyjnym kamieniem, który potrafi ożywić przestrzeń komercyjną i prywatną. Jedyny jego mankament to stosunkowo łatwe osadzanie się zabrudzeń. Pory i zagłębienia kamienia utrudniają oczyszczanie go. W tym tekście kompleksowo opisujemy metody czyszczenia piaskowca. Jeśli interesują Cię nasze usługi znajdziesz też poglądowe ceny. Zapraszamy do kontaktu po konkretną wycenę zlecenia.

 

Piaskowiec poddany działaniom warunków atmosferycznych (szczególnie wody), zanieczyszczeniom emitowanym w mieście, pokrywa się odbarwiającym nalotem, sadzą, spalinami, kurzem itd. Chropowata struktura piaskowca ułatwia zagłębianie się zanieczyszczeń, które są warstwą nośną dla glonów, zarodników roślin. Nawarstwienie tych czynników powoduje, że trudno się go oczyszcza. Wymagana jest głęboka penetracja materiału bez naruszania struktury kamienia, a środki myjące powinny dobrze rozpuszczać zanieczyszczenia.

Piaskowiec czyścimy z pomocą myjek zmiennociśnieniowych, w większości bez użycia środków chemicznych. Skuteczna okazuje się woda demineralizowana, filtrowana w pięciostopniowym systemie IONIC. Czystość wody pozwala absorbować stosunkowo dużą liczbę zanieczyszczeń, względem wody niefiltrowanej. Ciśnienie dostosowujemy do kruchości kamienia, aby nie naruszyć jego struktury. Jest to bardzo ważne zarówno podczas mycia ornamentów, jak i płaskich powierzchni.

Do usuwania poważniejszych zabrudzeń, na przykład dużych osadów z sadzy, wykorzystujemy środki chemiczne. Przeważnie są nakładane miejscowo przed myciem, co pozwala zmiękczyć strukturę osadu, a następnie umożliwić jego wypłukanie.

Kolejną metodą jest nanoszenie substancji pochłaniającej brud na całej powierzchni kamienia. Samo nakładanie jest czasochłonne, a substancja wymaga kilka godzin działania, zanim zostanie zmyta wraz z brudem pod ciśnieniem.

Niekiedy piaskowiec wymaga warstwowego czyszczenia, szczególnie gdy stwierdzimy, że wierzchnie warstwy osadu wypłukiwane są łatwiej. Drugą warstwę natomiast płucze się pod mniejszym ciśnieniem, co też zajmuje więcej czasu i pochłania więcej zasobów wody i czasu operatora.

Oprócz czyszczenia elewacji z piaskowca, czy ornamentów zajmujemy się również myciem płytek, schodów, czy elementów ogrodzeń wykonanych z tego materiału. Inne materiały opisujemy w dziale mycia elewacji

Konserwacja piaskowca

Konserwacja piaskowca ma nie tylko znaczenie estetyczne. Kompleksowe oczyszczenie kamienia pozwala zabezpieczyć ścianę przed osadzaniem się nowych zanieczyszczeń. Dodatkowo, jeżeli mamy do czynienia z elementami dekoracyjnymi, których detale są trudniejsze do czyszczenia warto je zaimpregnować.

Piaskowiec, jako kamień który chłonie i oddaje dużą ilość wilgoci powinien być konserwowany regularnie. Cykle jego mycia określa się na podstawie miejsca w jakich się znajduje, co wpływa na jego zanieczyszczenie. Dłuższa przerwa w myciu piaskowca, a w konsekwencji zanieczyszczenia zamykające pory mogą powodować zablokowanie oddawania wody i skutkować kruszeniem się kamienia. Z czasem pod naporem ciężaru pojawią się też pęknięcia.

Cennik czyszczenia piaskowca

Jak pewnie Państwo zauważyliście w powyższym opisie, pod uwagę bierzemy kilka zasadniczych czynników, które determinują cenę realizacji. Precyzyjnej wyceny zlecenia dokonujemy na miejscu, po oględzinach obiektu, zaś ceny orientacyjnej udzielamy przez telefon.

Cena czyszczenia piaskowca wynosi od 7 zł netto do 35 zł za m2 zależnie od stopnia zabrudzenia.

Doradzimy profesjonalne i ekologiczne środki, ustalimy wstępną cenę.

Oczyszczanie elewacji

Konieczność oczyszczania elewacji jest naturalna z uwagi na to, że ochronne właściwości budynków (a raczej wykorzystanych w nich materiałów budowlanych) działają prawidłowo, jeśli nie osadza się na nich duża warstwa brudu. Brud pojawia się stopniowo, zaczyna się niewinnie od kurzu oraz od osadów deszczowych, aby…

czyszczenie elewacji w Gdyni - usługi

Czyszczenie elewacji Gdynia

W przeciągu roku zrealizowaliśmy w Gdyni 12 zleceń mycia elewacji, 37 w Trójmieście i jego okolicach – wszystkie z pełną satysfakcją klientów. Metody mycia dobieramy zależnie od materiału, który pokrywa elewacje. Z reguły myjemy elewacje szklane, tynkowe, ceglane i segmentowe. Sporadycznie zdarza się mycie bardziej…

Czyszczenie elewacji w woj. pomorskim – realizacje

W tym kwartale wykonaliśmy kilka usług kompleksowego czyszczenia elewacji, które miały miejsce w Gdańsku, Gdyni, Kościerzynie, Słupsku, Tczewie, Kwidzynie i Malborku. Pracę objęły też kilka obiektów przemysłowych znajdujących się poza obszarami zurbanizowanymi. Cieszymy się z tego, że wszystkie usługi zrealizowaliśmy terminowo i z należytą dokładnością.…