Mycie i czyszczenie rynien

mycie i czyszczenie rynien

Czyszczenie rynien jest kwestią, której świadomy powinien być każdy właściciel budynku – niezależnie od jego wielkości. W tym tekście oprócz prawidłowego przebiegu usługi czyszczenia rynien opiszemy również jakie korzyści towarzyszom drożnym rynnom i rurom.

Dlaczego warto czyścić rynny – szczególnie przed zimą

Wyczyszczone i udrożnione rynny eliminują ściekanie wody deszczowej po elewacji, a tym samym powstawanie zacieków na ścianach. Bardziej nieprzyjemną konsekwencją będą sporadycznie pojawiające się zawilgocenia wewnątrz obiektu.

Bardzo ważne jest, aby udrożnić rynny przed zimą. Drożne rynny minimalizują powstawanie zatorów wody powstałej na skutek topnienia śniegu z dachu. Zmniejszają też proces tworzenia się sopli oraz nawisów śniegowo-lodowych. Udrożnienie rynien zimą minimalizuje koszty związane z uporczywym usuwaniem śniegu oraz znacznie zmniejsza koszt napraw. Jeżeli nie udrożni się rynien na zimę, szczególnie taką, której towarzyszą opady śniegu i niskie temperatury, już w pierwszym roku funkcjonowania budynku może dojść do odszczelnienia się rynien.

Czyszczenie rynien i rur spustowych jest nie tylko ważne przy starych rynnach – zapchane nowoczesne systemy są równie niewydajne, jak te sprzed wielu lat. Dobrym sposobem ochrony przed zanieczyszczeniem rynny jest nałożenie na nią siatki zabezpieczającej.

Jak podchodzimy do czyszczenia rynien

Zacznijmy od tego, że czyszczenie rynien obejmuje dwa zabiegi. Pierwszy to samo czyszczenie rynien, drugi polega na udrażnianiu i płukaniu rur spustowych oraz rewizji-separatorów. Bez tych dwóch elementów nie można mówić o porządnie zrealizowanych usługach, bo rynna się szybko zapcha i będzie odprowadzać wodę w niekontrolowany sposób. Jest to szczególnie uciążliwe dla dużych obiektów. Konsekwencje mogą być dewastujące dla otoczenia, szkodliwe dla elewacji, okien lub ozdób.

Czyszczenie rynien wykonujemy poprzez wybieranie zanieczyszczeń metodą odsysania, a następnie myjemy rynny ciśnieniowo usuwając zaschnięty brud. Z pomocą przychodzą nam urządzenia, które są w stanie dotrzeć do trudno dostępnych miejsc.

Kiedy już oczyścimy rynny przechodzimy do czyszczenia rur spustowych po uprzednim udrożnieniu rewizji-separatorów.

Cennik czyszczenia rynien

Poglądowy cennik za metr bieżący rynny. Cena obejmuje czyszczenie rur spustowych i rewizji i separatorów

Stopień zabrudzenia Średni wysokość prac: do 1 piętra do 3 piętra powyżej 3 piętra
dach płaski: 9,75 zł 15,50 zł 23,00 zł
dach stromy: 13,00 zł 19,50 zł 29,00 zł
Stopień zabrudzenia Duży wysokość prac: do 1 piętra do 3 piętra powyżej 3 piętra
dach płaski: 13,00 zł 19,50 zł 29,00 zł
dach stromy: 15,50 zł 25,00 zł 38,00 zł

Czyszczenie separatorów-rewizji i samych rur spustowych – Cena:  od 91 zł netto za jeden punkt odpływu

Zapraszamy do kontaktu aby omówić warunki realizacji usługi. Faktyczną cenę przedstawiamy po oględzinach obiektu na miejscu.

Istota udrażniania i czyszczenia rur spustowych

Czyszczenie rynien nie polega jedynie na oczyszczaniu ich zawartości poziomej. Odpływy i rury spustowe są równie ważne, bo często osad zbiera się w ich przegubach, łączach albo tzw. kolankach.

Aby zapobiegać licznym negatywnym skutkom obecnie na górę rury spustowej po prostu mocowana jest siatka zabezpieczająca która chroni odpływ rury spustowej przed osadzaniem się w niej zanieczyszczeń blokujących dostęp wody opadowej. Czyszczenie rynny i tak wymaga regularnych zabiegów oczyszczania, bo woda ściąga zanieczyszczenia do odpływu. Z tego powodu systemy siatkowe często chronią rynnę na całej jej powierzchni, a nie tylko w miejscach ujścia.

Jeśli system ten jest niepoprawnie założony, albo po prostu nie występuje należy zadbać o regularne czyszczenie rynien.

Regularna konserwacja wpływa na szczelność rynien

Usuwanie zanieczyszczenia z rynien stalowych oraz przemysłowych – szczególnie na dachach wielkopowierzchniowych – ma znaczący wpływ na ich szczelność.

W przypadku takich obiektów, regularne mycie elewacji jest równie ważną usługą, co czyszczenie rynien.

Prace czystościowe mają na celu przede wszystkim zapobiegać trwałym uszkodzeniom okapu dachowego, które to zdegradowane wpływają na zawilgocenie ścian – zewnętrzne, a nawet i wewnętrzne. Zależnie od technologii wykonania dachu niska drożność rynien może niekorzystnie wpływać na strukturę więźby dachowej i na przestrzeni lat degradować ją.

Podczas naszej pracy dbamy nie tylko o czystość rynny, ale też udzielamy Państwu informacji o stanie stabilności elementów mocujących. Zatkane rynny są już rzadkością w profesjonalnych projektach przemysłowych, ale nadal zdarza się to w starszych zakładach, albo obiektach po renowacji.

Zobacz ofertę mycie elewacji cena

Doradzimy profesjonalne i ekologiczne środki, ustalimy wstępną cenę.

czysczenie rynien we Wrocławiu

Czyszczenie rynien Wrocław

Oferujemy profesjonalne usługi czyszczenia rynien we Wrocławiu. Do pracy podchodzimy z dużą starannością i dobieramy odpowiednie metody działania zależnie od specyfiki zlecenia. Z reguły jest to samo mycie rynien z usuwaniem zalegających zanieczyszczeń, albo czyszczenie rur spustowych i separatorów-rewizji. Stosowana technologia oczyszczania rynien Prace związane…

Czyszczenie rynien Wrocław

Oferujemy profesjonalne usługi czyszczenia rynien we Wrocławiu. Do pracy podchodzimy z dużą starannością i dobieramy odpowiednie metody działania zależnie od specyfiki zlecenia. Z reguły jest to samo mycie rynien z usuwaniem zalegających zanieczyszczeń, albo czyszczenie rur spustowych i separatorów-rewizji. Stosowana technologia oczyszczania rynien Prace związane…