Mycie tynku – metoda ochrony ściany przed zawilgoceniem i pleśnią

mycie tynkow

Czyszczenie elewacji tynkowych to czynność, którą należy wykonywać sukcesywnie, optymalna ilość mycia tynku zależy od umiejscowienia powierzchni. Postaramy się krótko wyjaśnić, od czego to zależy.

Co ciekawe, storna północna budynku jest najbardziej narażona na zabrudzenia. Następna w kolejce jest strona południowa, później wschodnia, a zachodnia najmniej. Rolę gra tu cykl dnia i nocy, zmieniający się poziom wilgotności i przepływy powietrza.

Otoczenie budynku również ma znaczący wpływa na zabrudzenia. Szczególnie, jeśli niedaleko od ścian rosną drzewa – tym gorzej, jeśli zacieniają elewację. Im więcej drzew i cienia, tym większe jest prawdopodobieństwo zawilgocenia tynku. Ściana tynkowa po prostu nie ma kiedy wyschnąć. Uporczywe dla tynku mogą być również niewinne trawniki, które rano oddają ogromne ilości rosy. To także wpływa na elewacje tynkowe. Jest to też powód, dla którego w nowoczesnym planowaniu przestrzeni zieleń wokół budynków przybiera już inną postać – krzewy, suche trawy dekoracyjne, kamienie itd.

Co dzieje się z tynkiem, gdy w jego otoczeniu jest więcej wilgoci? Zebrana wilgoć odparowuje wolniej, tworzą się wtedy zaczątki pleśni, która w początkowej fazie jest mało widoczna, albo w ogóle niewidoczna.

Oczywiście w odparowywaniu wilgoci ze ścian przeszkadzać może również bliskie sąsiedztwo wysokich budowli. Efekt będzie wtedy podobny.

Poniżej opiszemy, jak sobie radzić z wilgocią na elewacji tynkowej i zaczątkami pleśni.

Technologia mycia tynków

Aura pogodowa tego roku szczególnie sprzyja powstawaniu zabrudzeń na elewacjach. Zabrudzenia tworzą się tym bardziej, im bardziej struktura tynku jest porowata. Ściany od strony północnej są najbardziej narażone na zawilgocenie, które w konsekwencji może powodować wykwity. Początkowo objawiają się one zacienieniem, które przechodzi przez barwę żółto-zieloną do brunatnej.

Pozostawienie takiego zabrudzenia spowoduje sukcesywne niszczenie warstwy tynku, doprowadzając w wielu przypadkach do naruszenia jego struktury, pękania i odpadania. Uwaga! Zabrudzenia strukturalne są bardzo trudne lub niemożliwe do oczyszczenia. Bardzo trudno jest również pozbyć się pleśni, dlatego należy reagować na bieżąco (a nie przeczekać zimę i umyć tynk na wiosnę lub dopiero przed sezonem letnim).

Naszym zdaniem (popartym praktyką) mycie tynku za pomocą myjki ciśnieniowej dobrze oczyszcza tynk z warstwy zanieczyszczeń i osadów organicznych. Warto mieć na uwadze, że brud jest zawsze podłożem dla grzybów, glonów, czy pleśni. Dlatego na czystym tynku występują nieprzyjazne warunki dla pojawiania się tego typu zabrudzeń.

Dobre oczyszczenie to podstawa. W naszym fachu korzystamy z wody demineralizowanej, zarówno w pierwszej, jak i drugiej fazie mycia. Tym sposobem dbamy o środowisko i o mytą elewację tynkową. Wykluczając lub minimalizując (przy silnych zanieczyszczeniach) użycie chemii nie uszkadzamy warstwy tynku.

Taka metoda zdecydowanie wydłuży zachowanie właściwości użytkowe tynku. Szczerze ją rekomendujemy, co mogą potwierdzić nasi stali klienci.

Metoda mycia tynku z użyciem wody demineralizowanej jest również skuteczna dla otoczenia elewacji – trawniki i okoliczne rośliny, czy domowe dekoracje pozostają nienaruszone. Zastosowanie zbyt agresywnych środków myjących powoduje po pierwsze niszczenie struktury tynku, a po drugie degradację otoczenia trawników, czy drzew. Efekt ten nie jest od razu widoczny, objawia się po kilku tygodniach lub miesiącach. W konsekwencji mogą pojawiać się place ubytków w trawnikach, a drzewa i krzewy mogą nabyć choroby.

Więcej na temat mycia tynków piszemy w tym materiale


Efekt czyszczenia

przed myciem tynków

PRZED CZYSZCZENIEM

po myciu tynków

PO CZYSZCZENIU

Właściwości użytkowe tynku, dla których warto zadbać o jego dobrą kondycję

Właściwości użytkowe tynku to nie tylko ładny wygląd budynku, ale w dużej mierze bariera dla strat ciepła jak i zmniejszenie prawdopodobieństwa powstania zawilgocenia ścian wewnątrz obiektu. Podobnie sprawa się ma z czyszczeniem rynien. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z kosztów, które mogą powstać, kiedy elewacja budynku nie będzie czyszczona. W skrajnych przypadkach zawilgocona ściana będzie wymagała napraw, a nawet wykonania całkowicie nowej powierzchni docieplenia oraz tynku. Po czasie okazuje się, że koszt mycia elewacji byłby minimalny w porównaniu z kosztami napraw.

Zapraszamy do kontaktu odnośnie wyceny usług. Jeśli masz pytania śmiało do nas napisz!

Zobacz też: mycie elewacji cena

Cennik mycia tynku

*Cennik podany na stronie internetowej nie jest ostateczną ceną wykonania usługi. Jest ceną poglądową.
Dokładną wycenę przedstawiamy po oględzinach obiektu i doprecyzowaniu zakresu prac.

Doradzimy profesjonalne i ekologiczne środki, ustalimy wstępną cenę.

mycie niskocisnieniowe elewacji i dachów

Mycie niskociśnieniowe elewacji oraz dachów

Niskociśnieniowe czyszczenie elewacji ma zasadność na elewacjach tynkowych i kamiennych. Przeważnie jest na nich stosowana metoda wysokociśnieniowa, mocno inwazyjna, która oprócz swojej korzyści może przysporzyć wielu kłopotów. Korzyści skorzystania z usługi: Niskociśnieniowe mycie elewacji tynkowej jest bezpieczne dla materiału budowlanego. Metoda opiera się na wykorzystaniu…

mycie elewacji i czyszczenie kostki

Mycie elewacji i kostki brukowej – fachowe usługi

Osoby, które zlecają nam umycie elewacji swoich domów, czy salonów firmowych często na miejscu proszą byśmy dodatkowo wykonali czyszczenie kostki brukowej wokół budynku. Dla nas takie działanie nie jest problemem, ale warto wiedzieć, że gdy zleci się obie usługi od razu, łatwiej nam będzie zaplanować…

pytania i odpowiedzi

Częste pytania i nasze odpowiedzi – jak działamy SCO CLEAN UP

Dlaczego warto czyścic elewacje Od tego pytania chcemy zacząć , bo wiele osób  zadaje je w trakcie rozmowy. To może oznaczać, że słyszeliście Państwo o tego typu usługach, ale nie macie do nich przekonania. Nic dziwnego, w końcu to kolejne koszty. O atutach mycia i…

Mycie elewacji bloku / budynków wielorodzinnych

Zadanie mycia elewacji bloku ma kilka wyzwań, którym musieliśmy podołać. Nasze dobre przygotowanie pozwoliło sprawnie uporać się z myciem ścian bloków 5-,6- i 8-piętrowych. Pokrótce opowiemy, jakie są najważniejsze czynniki, o które powinieneś zapytać przyszłego wykonawcę budynek powinien być myty etapami, tak by udostępniać mieszkańcom…

Mycie elewacji akrylowej

Popularność zastosowania tynku akrylowego sprawiła, że coraz większa liczba właścicieli domów i obiektów komercyjnych zwraca uwagę na konserwację elewacji budynku. Mimo, że taka usługa niesie z sobą pewne koszty, jest inwestycją wydłużającą użytkowanie tynku bez drogich prac remontowych, wymiany tynku, kucia ścian i innych nieprzyjemnych…

Mycie elewacji tynkowych

Pogoda w tym roku nie dopisuje – wpływa to nie tylko na nasze samopoczucie, ale też na elewacje tynkowe. Niekiedy gołym okiem możemy zaobserwować przebarwienia na tynku. Nasza firma zajmuje się myciem zabrudzeń tego rodzaju. Opowiemy w skrócie, jak się do tego przygotować i na…