Poradnik i nasza oferta -
Czyszczenie kostki brukowej
Kostka brukowa powinna być czyszczona nie tylko ze względów estetycznych. Zaniedbana może być łącznikiem do przenoszenia zanieczyszczeń na inne bardziej wrażliwe powierzchnie budynków.
Czyszczenia kostki brukowej należy dokonywać regularnie, zależnie od intensywności zabrudzeń, bo to główny czynnik który wyznacza nam datę mycia kostki.
Najlepszym sposobem czyszczenia kostki brukowej jest użycie myjki elektrycznej, zmiennociśnieniowej (albo wysokociśnieniowej, to zależy...). Ale należy podkreślić, że nie jest to jedyna metoda. Istnieją bowiem bardziej zaawansowane techniki, które w ogóle nie generują popłuczyn w otoczeniu, dzięki czemu można z nich korzystać w budynkach, na tarasach i bezpiecznie myć schody oraz powierzchnie, na których odbywa się ruch pieszy.
Zobacz wycenę mycia kostki brukowej
Realizujemy zlecenia w całej Polsce zarówno na małej, jak i dużej powierzchni
Doradzimy profesjonalne i ekologiczne środki, ustalimy wstępną cenę.
Zasadnicze korzyści wynikające z czyszczenia kostki brukowej:
- czysta kostka brukowa jest bardziej estetyczna.
- znacznie wolniej się zużywa, a zatem renowacji lub wymiany nie trzeba dokonywać aż tak często.
- umyta kostka brukowa poddaje się impregnacji - to właściwie główny czynnik, który pozwala ją zabezpieczać na bardzo długo.
Główną zaletą czystej kostki brukowej jest to, że jest ona bardzo estetyczna, podobnie jak podczas zakładania na nowo. Może to mieć duży wpływ na ogólny wygląd domu, a szczególnie firmy.
Ponadto czysta kostka brukowa może wytrzymać dłużej niż te, które nie są regularnie czyszczone. Dzieje się tak, ponieważ są mniej podatne na zabrudzenia, które ją z czasem penetrują i przyczyniają się do uszkodzeń.
Najlepsza porada: kostkę w miejscach trudnych, narażonych na oleje, smary należy impregnować. Dzieki temu na jej powierzchni tworzy się nieprzesiąkalna warstwa, która chroni kamień przed penetracją. Takie zabrudzenie można łatwo zmyć myjką ciśnieniową (nie jest wymagany środek chemiczny), a nawierzchnia pozostaje dobrze oczyszczona, choć wymaga kolejnej impregnacji (ale nie zawsze).
Kolejną zaletą czystej kostki brukowej zwiększone bezpieczeństwo dla pracowników pieszych i gości. Specjalnie chropowata powierzchnia kostki (dobranej wg potrzeb firmy lub do użytku prywatnego) chroni przed poślizgnięciom i upadkom. Jest to szczególnie ważne w obszarach o dużym natężeniu ruchu pieszego - tam należy wyczyścić kostkę brukową przynajmniej raz na sezon letni i raz na zimowy.
Wreszcie, regularne sprzątanie może również pomóc w zwiększeniu wartości Twojej nieruchomości. Jeśli kiedykolwiek zdecydujesz się na sprzedaż, potencjalni nabywcy będą pod wrażeniem tego, że zadbałeś o swoją kostkę brukową.
Efekty czyszczenia kostki brukowej oraz kamieni
Estetyka kostki brukowej ma szczególne znaczenie we wszystkich miejscach, w których po prostu należy o nią dbać.
Niestety jest to bardzo szerokie zagadnienie i nie chcemy się nad nim zbytnio rozwodzić. Wiecie Państwo jak jest.
W skrócie warto powiedzieć, pielęgnacja kostki brukowej, albo betonu, czy polbruku wokół budynku odgrywa kluczową role jeśli cały obiekt ma być zadbany.
Beneficjentami będą z pewnością urzędy, obiekty handlowe, firmy i instytucje, kościoły, ale też domy prywatne i osiedla.
Dla przykładu, często dokonujemy czyszczenia kostki brukowej z oleju dla firm sprzedających lub naprawiających samochody. W tym drugim przypadku bardzo ważna jest impregnacja kostki brukowej na podjeździe. Wyciekający olej jest zmorą warsztatów i jeżeli chcemy zadbać o dobre wrażenia klientów należy go za wszelką cenę nie dopuszczać do wrażliwego materiału. Szerzej o impregnacji kostki piszemy w jednej z naszych ofert.
Najlepsze sposoby czyszczenia kostki brukowej:
Metody: Mycie ciśnieniowe, szorowanie szczotką, przy użyciu środka chemicznego przeznaczonego specjalnie do kostki brukowej, mycie t-racerem, czyli "odkurzaczem" do kostki brukowej.
Jednym z najlepszych, najszybszych i zarazem najtańszych (w relacji do jakości) sposobów czyszczenia kostki brukowej jest mycie ciśnieniowe. Spowoduje to usunięcie brudu, mchu, osadów chemicznych, które mogą znajdować się na powierzchni kamieni kostki oraz różnych innych powierzchni np. polbruku.
Myjkę wykorzystujemy praktycznie do wszystkich prac, na wielu różnych powierzchniach.
- Dostosowujemy ciśnienie, czasem też temperaturę wody.
- Łączymy jej działanie ze środkami chemicznymi.
- Dobieramy odpowiednie szczotki i dysze.
- Ma bardzo wiele zastosowań.
Wadą stosowania myjki jest oczywiście duża ilość wody jaka pozostaje po wykonaniu usługi. Tutaj doskonałą alternatywą jest T-racer w połączeniu z urządzeniem ściągającym popłuczyny i zanieczyszczenia.
T-racer wykorzystujemy do mycia różnych powierzchni - schodów, tarasów, dużych powierzchni kostki, czyszczenia powierzchni betonowych w budynkach itd. Ma bardzo szerokie zastosowanie, jest bardzo wydajny i pozwala pracować szybciej od myjki ciśnieniowej.
Z kolei jego wadą jest to, że nie zawsze usuwa zanieczyszczenia pobudowlane i wtedy należy suplementować go myjką ciśnieniową.
Innym, z kolei domowym sposobem czyszczenia kostki brukowej jest szorowanie jej szczotką. Ta metoda jest zdecydowanie najtańsza, lecz bez odpowiedniego preparatu do czyszczenia kostki przynosi jedynie powierzchowne efekty. Nie czyści bowiem głębokiej struktury kostki, co w konsekwencji może prowadzić do tego, że materiał budowlany czarnieje i zanieczyszczenie zbiera się w jego wnętrzu. To z kolei przyczynia się do łatwiejszej kolonizacji drobnoustrojów (grzybów) oraz zarodników roślinnych.
Uwaga! Ocet jest kwasem, a zatem środkiem szkodliwym dla kamienia. Nie należy stosować go do czyszczenia kostki bowiem bardziej szkodzi niż pomaga.
Szczotka jest dobra, jeśli chcemy poluzować wszelkie zabrudzenia. Niekiedy z jej pomocą dokonuje się czyszczenia kostki brukowej z cementu.
Poza tym, wykorzystanie jej jest raczej mitem, niż często stosowaną metodą.
Zachęcamy wszystkich do zakupu myjki - przynajmniej średniej klasy -np Karcher K5, z potrzebnymi akcesoriami.
Alternatywą do zakupu myjki we własnym zakresie będzie wypożyczenie jej na czas pracy. Tego typu usługi dostępne są niemal w każdym mieście pow. 100 tys. mieszkańców. Zalecamy wypożyczyć sprzęt z regulowaną dyszą - umożliwi to dostosowanie siły wody tak, aby oczyścić bruk bez ich uszkadzania.
Więcej o naszych usługach:
kliknij w tytuł aby przeczytać cały tekst
Jakie zanieczyszczenia usuwamy:
- Specjalistyczna chemia pozwala usunąć plamy z oleju (w tym tez oleju silnikowego). Choć tutaj czyszczenie jest bardzo drobiazgowe i miejscowe - nie ma idealnej metody na szybkie oczyszczanie kostki z wielkich plam.
- Usuwamy chwasty, mech, porosty - czyszczenie kostki z mchu zwykle odbywa się z pomocą myjki ciśnieniowej łączonej z biodegradowalnym środkiem bójczym, który nie uszkadza roślinności poza obszarem kostki (neutralizuje się pod wpływem dużej ilości wody)
- Wykwity wapienne
- Oczyszczamy kostkę
Jak myć kostkę brukową pod ciśnieniem: ustawianie sprzętu, spryskiwanie kostek, płukanie kostki.
Jeśli Twoja kostka brukowa wygląda trochę gorzej z powodu zabrudzenia lub dłuższego zużycia, możesz ją wyczyścić myjką ciśnieniową.
Zobacz jak:
1. Ustaw swój sprzęt: będziesz potrzebować myjki ciśnieniowej, odpowiednio długiego węża i równie długiego kabla. Przydatna będzie też nasadka szczotkowa. Umieść myjkę ciśnieniową na twardym, równym podłożu i upewnij się, że wąż jest wystarczająco długi, aby dotrzeć do wszystkich obszarów, które chcesz wyczyścić.
2. Spryskaj kostkę roztworem do mycia kamienia: Wykonuj to zgodnie z insrukcją na opakowaniu preparatu. Czasem warto zapoznać się też z instrukcją myjki - na przykład niektóre myjki Karcher dozują płyn tylko na minimalnym ciśnieniu. Trzymaj nasadkę szczotkową blisko kostki brukowej i poruszaj nią tak by nanieść środek chemiczny na całą powierzchnie. Pamiętaj, że preparat ma określony czas działania i wymagany czas przemycia - nie zwlekaj za długo z następnym krokiem, aby nie wysechł.
3. Opłucz kostkę: Po spryskaniu wszystkich kostek z płynu wyłącz myjkę ciśnieniową i pozwól wodzie z węża ogrodowego spływać po nich przez kilka minut. Pomoże to usunąć wszelkie pozostałości mydła, które mogą pozostać. Niektóre zanieczyszczenia, np duże ilości osadu bedziesz musiał zebrać szufelką
4. Płukanie kostki może być wykonane z pomocą myjki ciśnieniowej albo zwykłego węża. W tym etapie po prostu usuwamy luźne zanieczyszczenia. Następnym krokiem jest spłukanie kostki, aby była gotowa do użycia. Upewnij się, że woda z węża ogrodowego spływa bezpośrednio na nie, a nie z innego kierunku, w przeciwnym razie możesz uszkodzić bruk.
Sposób użycia środka do czyszczenia kostki brukowej: nałożenie środka, odczekanie zalecanego czasu, spłukanie środka.
Stosowanie środka do czyszczenia kostki brukowej to prosty proces, który może wykonać każdy.
Najpierw jednak zapoznaj się z instrukcją użycia chemii. Nadmierne działanie promieni słonecznych może sprawić, że wypali on elementy kostki i nie przyniesie odpowiedniego efektu podczas mycia!
Nałóż środek na kostkę brukową. Następnie odczekaj zalecaną ilość czasu przed spłukaniem. Na koniec spłucz obszar czystą wodą. może być pomocny przy czyszczeniu kostki brukowej. Czyszczenie kostki brukowej jest ważną częścią ich konserwacji. Użycie środka do czyszczenia kamienia pomoże usunąć brud i brud z kostki brukowej, aby pozostały w dobrym stanie.
Zleć mycie kostki brukowej profesjonalistom - kompleksowo myjemy kostkę brukową wokół budynków mieszkalnych, w kompleksach firmowych, a nawet profesjonalnie oczyszczamy ją na większych obszarach miasta lub na osiedlach.
Jeśli masz kostkę brukową na swoim podjeździe lub posesji firmowej, ważne jest, aby regularnie je czyścić.
Częstotliwość wyznacza stężenie pojawiających się na niej zabrudzeń.
Jeśli jesteś zainteresowany pomocą w tej kwestii zamów u nas usługę, a nasz specjalista doradzi, w jakim odstępie powinieneś dokonywać mycia. Spokojnie - nie wciśniemy Ci kitu by robić to jak najczęściej 🙂
Kostka brukowa może z czasem ulec degradacji od obciążenia zanieczyszczeniami organicznymi i zabrudzeniu, a jeśli nie zostanie oczyszczona, może stać się pożywką dla pleśni i penetrujących ją porostów. Istnieje kilka różnych sposobów czyszczenia kostki brukowej, a wybrana metoda będzie zależeć od stopnia zabrudzenia i specyficznych miejscowych zanieczyszczeń. Jeśli masz lekkie plamy, możesz je usunąć myjką elektryczną lub wężem ogrodowym. W przypadku bardziej uporczywych plam można użyć myjki ciśnieniowej z nasadką detergentu. Jeśli masz dużo plam, będziesz musiał je wyszorować sztywną szczotką. Po oczyszczeniu kostki brukowej ważne jest, aby dokładnie ją spłukać i pozostawić do wyschnięcia.
Krótkie pytania i odpowiedzi na nie:
Najlepszą metodą mycia kostki brukowej jest myjka zmiennociśnieniowa. W tym tekście radzimy jaką myjkę wybrać i jak radzić sobie z niektórymi trudniejszymi zanieczyszczeniami. Do użytku domowego polecamy myjki ze średniej półki cenowej, w cenach od 700 do 1500 złotych. Nie są one jednak skuteczne do wielogodzinnych prac na obiektach przemysłowych lub do wykonywania usług. Komponenty zbyt szybko się psują.
zatrudnimy polityka prywatności Copyright 2015 - 2022
Specjalistyczne Czyszczenie Obiektów Clean Up
Cennik mycia elewacji, czyszczenie elewacji, mycie kostki brukowej cena
Copyright ©2015 - 2023 Specjalistyczne Czyszczenie Obiektów Clean Up
Realizacja Brandrei.com oraz FineMarketing