Myjka ciśnieniowa – porady odnośnie wyboru urządzenia

myjka ciśnieniowa

Myjki ciśnieniowe służą do czyszczenia różnych powierzchni, takich jak cegła, sztukaterie, beton, kamień. Stosuje się je też do mycia delikatnych powierzchni, typu karoseria i kadłuby pojazdów, drewno tarasowe, a nawet siding (choć jest tu pewne ale… – zobacz więcej w dziale mycie sidingu).

Usuwanie trudnych zabrudzeń często nie jest możliwe bez przygotowania powierzchni do czyszczenia, czyli naniesienia środka czyszczącego. Pozwala on zmiękczyć, albo rozbić zanieczyszczenia, które następnie można zmyć pod ciśnieniem.

Myjki ciśnieniowe usuwają brud i tłuszcz z powierzchni. Woda pod wysokim ciśnieniem ma dobre właściwości myjące, choć jest zarazem mocno inwazyjnym środkiem. Z tego powodu stosuje się ją tylko do twardych, odpornych powierzchni. Będzie to mycie kostki brukowej albo mycie i czyszczenie ogrodzeń.

W myjkach ciśnieniowych można często mieszać wodę z mydłem lub detergentem, aby uzyskać lepsze wyniki.

Myjki ciśnieniowe mogą być również używane do usuwania farby z konstrukcji drewnianych, takich jak tarasy i ogrodzenia, bez wcześniejszego szlifowania lub skrobania drewna, co pozwala oszczędzić czas (zobacz mycie tarasów).

Rodzaje myjek ciśnieniowych

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów myjek ciśnieniowych, ale dwa najpopularniejsze to myjki gazowe i elektryczne.

Myjki ciśnieniowe zasilane gazem działają poprzez podłączenie silnika benzynowego do pompy, która zwiększa ciśnienie wody. Im wyższy PSI (funty na cal kwadratowy), tym mocniejsza siła strumienia wody.

Myjki ciśnieniowe zasilane gazem są również głośniejsze, niż modele elektryczne, co może stanowić problem dla osób, które muszą pracować w nocy lub w zamkniętej przestrzeni, albo w miejscach publicznych.

Myjki ciśnieniowe elektryczne mają również swoje zalety. Często są lżejsze, dzięki czemu stają się częstym wyborem do domowego mycia powierzchni.

Więcej o rodzajach urządzeń piszemy na końcu tego poradnika.

Jaka myjka ciśnieniowa:

Do domu – raczej na pewno będzie to myjka elektryczna. Warto wybrać taką z możliwością regulacji ciśnienia i zwrócić uwagę, czy można do niej dokupić różne dysze – zależnie od tego, co chcemy myć.

Do działalności – tutaj już warto zastanowić się nad rodzajem wykonywanych przez nas prac. Z pewnością myjka nie będzie odpowiednia do mycia wszystkich, a szczególnie delikatnych powierzchni. Naszym zdaniem warto zainteresować się myjką które nie mają ograniczonego czasu pracy – przynajmniej tak mocno ograniczonego, jak myjki konsumenckie.

Ważną częścią wyboru jest także szybki serwis urządzenia – najlepiej od ręki, co najmniej w kilku punktach w kraju. Bardzo ważne są także dostępne części zamienne oraz różnego rodzaju dysze. Im bardziej specjalistyczne, tym lepiej. Dodajmy, że koszt samego urządzenia wynosi zaledwie ułamek ceny całego zestawu.

Zastosowanie myjki ciśnieniowej

Myjki ciśnieniowe są bardzo popularnym narzędziem do czyszczenia wszelkiego rodzaju powierzchni. Mogą być używane do zmywania brudu, pleśni i innych zanieczyszczeń z tynku, kostki brukowej, kamienia, murku itd.

Maszyny te mogą być również używane na samochodach, łodziach, bocznicach, a nawet na pokładach.

Zobacz z jakich metod korzystamy: mycie elewacji, mycie tynku

Jak działają myjki ciśnieniowe

Myjka ciśnieniowa to rodzaj maszyny, która wyrzuca wodę pod wysokim ciśnieniem do czyszczenia powierzchni. Ma na końcu dyszę, która określa rozmiar i kształt strumienia, a także ma różne ustawienia do kontrolowania mocy przepływu.

Myjki ciśnieniowe świetnie nadają się do usuwania uporczywego brudu z różnych powierzchni. Działają poprzez wydmuchiwanie wody pod wysokim ciśnieniem na powierzchnię, którą chcesz wyczyścić, co rozluźnia wszystko, co się tam przykleiło i umożliwia łatwe wytarcie ściereczką lub szczotką do szorowania. Ustawienie ciśnienia można regulować w zależności od rodzaju myjki. Dlatego do użytku domowego polecamy regulowane dysze, dzięki czemu zniwelujesz ryzyko uszkodzenia sprzętu. Natomiast jeżeli wykonujesz pracę dla kogoś, pamiętaj o ubezpieczeniu.

Regulacja ciśnienia jest bardzo ważna

Myjki ciśnieniowe są zazwyczaj bezpiecznym i skutecznym sposobem czyszczenia zewnętrznej części nieruchomości. Istnieje jednak potencjalne ryzyko związane z używaniem myjek ciśnieniowych.

Ważne jest, aby do każdego zadania używać odpowiedniej dyszy, aby nie uszkodzić powierzchni.

Do powierzchni delikatnych, takich jak drewno, drewno lakierowane, płyty imitujące drewno oraz lakier samochodowy – to właśnie na nich będziemy używać stosunkowo niskie ciśnienie.

Tynk – do jego mycia wykorzystuje się średnie ciśnienie

Rada: Jeśli nie masz pewności co do odporności materiału zacznij od najniższego ciśnienia roboczego. Powoli je zwiększaj do momentu, aż brud będzie schodził. Ciśnienie powyżej połowy ustawień oraz w górnych partiach regulacji może już być niebezpieczne dla wszystkich materiałów poza kamieniem.

Myjki ciśnieniowe nie są polecane do mycia:

  • Dachówki, sidingu – jeśli już koniecznie chcesz je umyć myjką ciśnieniową, to rób to pod małym ciśnieniem. Duże ilości wody nie tylko zalewają partie pod nimi, ale też wykrzywiają elementy sidingu. Odkształcenia źle pracują i sprawiają, że siding szybko ulega dalszym, strukturalnym uszkodzeniom. Zobacz mycie dachu.
  • Okien, framug, szkła – szkło nie tylko nie będzie dobrze umyte od samej wody, ale może przede wszystkim się nadkruszyć, a dalej pęknąć. Framugi zaś się odkształcają pod naporem wody i zbieraniem się jej w zagłębieniach. Zobacz mycie okien na wysokości.
  • Drewna niepodłogowego – np. drzwi, barierek – te elementy po prostu nie chcą przyjmować dużych ilości wody.

Kiedy warto kupować myjkę ciśnieniową?

Sezon na kupno myjek ciśnieniowych trwa od marca do września. Potem się kończy i możesz liczyć na nieco lepsze ceny. Wiadomo, wychodzą nowe modele, stare trzeba sprzedać… Naszym zdaniem najlepszy moment na zakup myjki ciśnieniowej to black friday.

Myjki ciśnieniowe zasilane gazem

Myjki ciśnieniowe zasilane gazem mają wiele zalet w porównaniu z myjkami ciśnieniowymi elektrycznymi. Ssą generalnie cięższe i mocniejsze niż ich elektryczne odpowiedniki, co oznacza, że ​​lepiej nadają się do trudnych zadań, takich jak usuwanie farby z powierzchni. Wymagają również mniej miejsca do przechowywania, ponieważ mogą być zasilane przez przenośny generator lub zbiornik gazu, a także mogą być używane do zasilania innych narzędzi, takich jak sprężarki powietrza. Ta wszechstronność czyni je atrakcyjną opcją dla tych, którzy chcą wyłączyć maszynę z sieci bez prowadzenia kabli elektrycznych lub gazowych, ale nadal potrzebują wysokiej wydajności czyszczenia.

Myjki ciśnieniowe z napędem elektrycznym – kablowe lub akumulatorowe

Jakie są zalety myjek ciśnieniowych z napędem elektrycznym? Modeli akumulatorowych można używać w dowolnym miejscu, ponieważ nie trzeba ich podłączać do gniazdka. Jest to szczególnie pomocne przy myciu podjazdów i chodników, które nie mają łatwego dostępu do prądu. Nadal jednak konieczny będzie dostęp do bieżącej wody.

Niektóre modele elektryczne są również wyposażone w przedłużacz, który daje więcej opcji zastosowania.

Myjki elektryczne teoretycznie są bezpieczniejsze niż myjki ciśnieniowe zasilane gazem, ponieważ nie ma ryzyka wybuchu lub pożaru od iskier zapalających opary benzyny. Oczywiście obu modeli nie można używać w mokrych warunkach i podczas deszczu. Pewnym wyjątkiem są myjki akumulatorowe, które są zabezpieczone przed wodą.

Istnieje wiele różnych typów myjek ciśnieniowych, ale modele z napędem elektrycznym są zazwyczaj najtańsze.

Jeśli nie masz dużego zapotrzebowania na energię lub chcesz czegoś do okazjonalnego użytku, prawdopodobnie najlepszym wyborem będzie model elektryczny.

Często zadawane pytania do myjek ciśnieniowych:

Do jakich rodzajów prac można używać myjki ciśnieniowej?

Jeśli potrzebujesz wydajnego środka czyszczącego, który poradzi sobie z trudnymi zadaniami, takimi jak usuwanie graffiti i pleśni z powierzchni, myjka ciśnieniowa może być właśnie tym, czego potrzebujesz. Myjki ciśnieniowe są idealne do zastosowań takich jak przygotowanie powierzchni przed malowaniem lub konserwacją. Pamiętajmy jednak, że w wymienionych tu przypadkach mycia specjalistycznego nie obejdzie się bez detergentów, odpowiedniego ciśnienia, cierpliwości i przede wszystkim doświadczenia. Między innymi bardzo ważna jest znajomość materiałów budowlanych oraz rodzajów zabrudzeń, w tym także farb stosowanych do tworzenia graffiti.

Czy myjki ciśnieniowe działają lepiej z dłuższymi wężami?

Długość węża nie wpływa na jakość działania. Warto jedynie zwrócić uwagę na to, czy wąż może się zaginać – mocno utrudnia to pracę.

Czy to prawda, że ​​myjki ciśnieniowe mogą skaleczyć skórę?

Myjki ciśnieniowe mogą być niebezpieczne, jeśli nie są używane prawidłowo. Powinny być stosowane zgodnie z instrukcją, w której czytamy, że nie należy ich stosować w obecności dzieci i zwierząt. Nieumiejętne stosowanie myjki, albo zostawienie jej bez nadzoru może przyczynić się do wyrządzenia krzywdy.

Czy wszystkie złączki do myjek ciśnieniowych są takie same?

Istnieją dwa standardy złączek, podobnie jak w przypadku sprzętu do prowadzenia ogrodowej wody.

Czy myjka ciśnieniowa może być bezpiecznie używana do mycia samochodu?

Tak, ale nie jest to zalecane. Ciśnienie wody może uszkodzić lakier na samochodzie i pozostawić smugi. Rekomenduje się stosowanie myjki o średnim ciśnieniu przynajmniej z odległości 30 cm.

Kategorie:

Doradzimy profesjonalne i ekologiczne środki, ustalimy wstępną cenę.

maszynowe doczyszczanie posadzek SCO CLEAN UP

Mycie i czyszczenie posadzek przemysłowych cennik

Usługi czyszczenia podłóg przemysłowych są niezbędne do zapewnienia odpowiedniego poziomu jakości w przemyśle. Przyczyniają się też do poprawy bezpieczeństwa w miejscu pracy.  Podłogi przemysłowe są narażone na duże zużycie z powodu prowadzonej działalności i wymagają regularnego czyszczenia oraz konserwacji. Utrzymanie ich w dobrym stanie pozwala…

mycie elewacji krakow

Oferujemy mycie elewacji wykonanych z różnych materiałów na terenie Krakowa i szerzej województwa Małopolskiego

Cennik poszczególnych usług znajdziecie Państwo poniżej. Można w nim łatwo wyliczyć przybliżoną cenę usługi. Dokładnej wyceny dokonujemy po ustaleniu szczegółów – prześlemy Państwu dokładną ofertę. Prace wykonujemy z poziomu gruntu do wysokości 26 metrów. Jest to realna wysokość robocza, a nie jedynie deklarowana, dzięki czemu…

pranie wykladzin biurowych Poznań

Pranie dywanów i wykładzin biurowych oraz wielkopowierzchniowych Łódź – cennik

Oferujemy pranie i czyszczenie wykładzin biurowych w Łodzi oraz okolicach. Usługi realizujemy zgodnie z ustalonym terminem. Na podstawie struktury dywanów lub wykładzin dobieramy metody prania. Usuwamy trudniejsze zabrudzenia. Zapraszamy do kontaktu po więcej informacji. Zapoznaj się także z naszym poglądowym kalkulatorem cen. Co oferujemy: pranie…

Mycie i czyszczenie posadzek przemysłowych cennik

Usługi czyszczenia podłóg przemysłowych są niezbędne do zapewnienia odpowiedniego poziomu jakości w przemyśle. Przyczyniają się też do poprawy bezpieczeństwa w miejscu pracy.  Podłogi przemysłowe są narażone na duże zużycie z powodu prowadzonej działalności i wymagają regularnego czyszczenia oraz konserwacji. Utrzymanie ich w dobrym stanie pozwala…

Oferujemy mycie elewacji wykonanych z różnych materiałów na terenie Krakowa i szerzej województwa Małopolskiego

Cennik poszczególnych usług znajdziecie Państwo poniżej. Można w nim łatwo wyliczyć przybliżoną cenę usługi. Dokładnej wyceny dokonujemy po ustaleniu szczegółów – prześlemy Państwu dokładną ofertę. Prace wykonujemy z poziomu gruntu do wysokości 26 metrów. Jest to realna wysokość robocza, a nie jedynie deklarowana, dzięki czemu…

Pranie dywanów i wykładzin biurowych oraz wielkopowierzchniowych Łódź – cennik

Oferujemy pranie i czyszczenie wykładzin biurowych w Łodzi oraz okolicach. Usługi realizujemy zgodnie z ustalonym terminem. Na podstawie struktury dywanów lub wykładzin dobieramy metody prania. Usuwamy trudniejsze zabrudzenia. Zapraszamy do kontaktu po więcej informacji. Zapoznaj się także z naszym poglądowym kalkulatorem cen. Co oferujemy: pranie…